Blog

Jakie ogrzewanie do domu 100 m2
Jakie ogrzewanie do domu 100 m2

Jakie ogrzewanie do domu 100 m2

| Michał Kowalski

Czym ogrzewać dom? To pytanie, które zadaje sobie każdy właściciel budynku mieszkalnego. To szczególnie trudna kwestia w przypadku małego domu, takiego jak o powierzchni 100 m2.


W takim przypadku ogrzewanie nie tylko powinno być efektywne, ale i źródło ciepła nie może zajmować dużo miejsca.

Kocioł na gaz, węgiel, ekogroszek, pellet, pompa ciepła, a może ogrzewanie na podczerwień? Na rynku można znaleźć bardzo wiele rozwiązań grzewczych. Nie wszystkie jednak są odpowiednie do małego domu, który ma nie więcej niż 100 m2, szczególnie jeśli to stary dom. Dlaczego? Każde źródło ciepła i paliwo ma swoją specyfikę, a do tego niektóre rozwiązania wymagają dużej kotłowni. Nie można również zapominać o kosztach ogrzewania domu.

Koszt ogrzewania domu – co na to wpływa?

Ogrzewanie domu pochłania często znaczną część domowego budżetu. Tym bardziej warto zadbać o zredukowanie tych kosztów, również w tak małym domu, jak 100 m2. Ważne, żeby dobrać rozważnie źródło ciepła, bo to przecież inwestycja na lata. Skoro koszty ogrzewania to kluczowa kwestia, warto przeanalizować, od czego tak naprawdę zależą.

Duży wpływ na koszty ogrzewania domu ma stan budynku. Starszy dom, a do tego nieocieplony, potrzebuje więcej energii cieplnej – nawet 200 kWh/m2. Wystarczy go jednak ocieplić, żeby zapotrzebowanie na energię cieplną spadło do ok. 160 kWh/m2. Nowe budynki potrzebują zwykle nie więcej niż 120 kWh/m2, a w domu energooszczędnym to nawet 70 kWh/m2. W przypadku domu pasywnego zapotrzebowanie na energię to zaledwie 15 kWh/m2.

Kolejne kwestie, które wpływają na koszty ogrzewania domu jednorodzinnego, to powierzchnia do ogrzania, liczba domowników, koszty zakupu i montażu źródła ciepła, a także rodzaj używanego paliwa.

Dom 100 m2 – jakiego potrzebuje ogrzewania?

Zanim przeanalizujemy różne rozwiązania grzewcze, trzeba zwrócić uwagę na specyfikę tak małego domu, jak budynek o powierzchni 100 m2. To nie jest duża przestrzeń do ogrzania, zatem nie należy przesadzać w mocy źródła ciepła. W zupełności wystarczy 15 kW mocy grzewczej (w przypadku ogrzewania na podczerwień wystarczy nawet 8-9 kW mocy). Oczywiście to musi być ocieplony dom. Jeśli taki nie jest, należy go ocieplić jak najszybciej. W nowszych budynkach dobra izolacja cieplna to już właściwie standard.

W tak małym domu, jak 100 m2, nie ma sensu decydować się na ogrzewanie, które wymaga budowania dużej kotłowni, ponieważ zwykle nie ma na nią po prostu miejsca. Problematyczne może być także wybudowanie komina, jeśli go nie ma. Ważną kwestią jest również budżet planowanej inwestycji w określony rodzaj ogrzewania domu jednorodzinnego. To powinna być kwota, która zwróci się w rozsądnym horyzoncie czasowym. Przy okazji nie można zapominać o kwestiach ekologicznych i komforcie użytkowania instalacji grzewczej.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień należy do ogrzewania elektrycznego. W potocznym mniemaniu takie ogrzewanie jest uważane za drogie, ale to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nowoczesne urządzenia grzewcze zasilane prądem pracują wydajnie, efektywnie i wcale nie zużywają dużo energii elektrycznej.

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje fale elektromagnetyczne do transportu ciepła. Działanie tego źródła można przyrównać do promieniowania słonecznego. Fale podczerwieni są pochłaniane przez elementy stałe (np. ściany, meble) oraz przez ludzi i zwierzęta. Napotykając przeszkodę, fala zamienia się w ciepło.

Panel na podczerwień jest efektywny, ponieważ nie nagrzewa powietrza w pierwszej kolejności, a ciepło akumuluje się w ścianach i przedmiotach, które oddają je potem do pomieszczenia. Dzięki temu mamy tak samo ciepło i przyjemnie jak w każdym innym ogrzewaniu, ale nie przegrzewamy powietrza pod sufitem. Takie ogrzewanie jest nawet o 30% wydajniejsze od tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Te ostatnie potrzebuje nawet 2000 W mocy, żeby ogrzać 10 m2 powierzchni. W ogrzewaniu na podczerwień wystarczy tylko 650 W, a do tego można je połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Nie wymaga corocznych przeglądów.

Pompy ciepła

W ostatnim czasie dość popularne rozwiązanie to ogrzewanie domu pompami ciepła. Warto wiedzieć, że sama pompa nie wytwarza ciepła, ale pobiera go z zewnątrz: z powietrza (gdy zasilamy instalację powietrzną pompą ciepła) lub z ziemi (gruntowa pompa ciepła). Następnie zostaje ono przetworzone z użyciem sprężarki i oddane do instalacji grzewczej. Pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi, działają automatycznie. Najlepiej sprawdzają się z ogrzewaniem podłogowym. Pompy ciepła nie należą do tanich, a przy niskich temperaturach zmniejsza się ich sprawność. Wymagają wtedy używania dodatkowej grzałki lub dodatkowego systemu grzewczego. Wymagają też dokonywania okresowych przeglądów (warunki gwarancji). Można je zasilać fotowoltaiką.

Kotły na paliwo stałe

Na rynku można znaleźć kotły na różne paliwo stałe. Może to być węgiel kamienny, ekogroszek, drewno w kawałkach, brykiet, pellet, a nawet granulat z odpadków drzewnych. Takie ogrzewanie jest najbardziej uciążliwe, ponieważ wymaga większej lub mniejszej obsługi. Nawet zautomatyzowane kotły na ekogroszek czy pellet wymagają regularnego uzupełniania paliwa, usuwania popiołu i czyszczenia. Do tego takie ogrzewanie wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię i komina. Wymagane też przeglądy komina. Tego rodzaju ogrzewanie trudno również nazwać ekologicznym. Do tego ceny surowców mocno rosły w ostatnich miesiącach i raczej nie ma co liczyć na ich duży spadek.

Ogrzewanie gazowe

Kolejne rozwiązanie, jakie można znaleźć na rynku, to instalacja grzewcza z takim paliwem jak gaz ziemny. Takie ogrzewanie domu jest wygodne, a piec z zamkniętą komorą spalania nie zajmuje dużo miejsca, jest kompaktowy. Warto jednak pamiętać, że gaz ziemny mocno ostatnio podrożał. Niestety jest to paliwo kopalniane, samodzielnie nie możemy gazu wyprodukować, a z upływem lat będzie miało coraz mniejsze znaczenie na rynku paliw. Dlatego należy założyć, że stopniowo będzie się od niego odchodzić. Do tego sieć gazowa nie wszędzie jest dostępna. W takim przypadku alternatywą może być ogrzewanie gazem płynnym. LPG jest wtedy czerpany z przydomowego zbiornika. Koszt inwestycji jest jednak większy niż przy gazie ziemnym, szczególnie jeśli postawi się na własny zbiornik, a nie na jego dzierżawienie. Nie wszędzie również miejscowe plany zagospodarowania przestrzeni pozwalają na takie inwestycje. Wymagane też są okresowe przeglądy pieca i komina – koszty, których często nie uwzględnia się na samym starcie.?

Ogrzewanie domu 100 m2 – jakie wybrać?

Scharakteryzowaliśmy wcześniej najważniejsze ze źródeł ciepła. Które z nich będzie najlepsze dla domu o powierzchni 100 m2? Kluczowe są oczywiście koszty i brak konieczności budowania dużej kotłowni. Pompa ciepła jest montowana na zewnątrz i nie wymaga dodatkowego pomieszczenia. Jednak na pompę ciepła trzeba przeznaczyć dość duży budżet – kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ze względu właśnie na koszty i łatwość instalacji Polacy wybierają częściej powietrzną pompę ciepła niż gruntową. W jej przypadku roczny koszt ogrzewania to ok. 4200 zł w starym domu i 3000 zł w przypadku nowego. Podobny koszt będzie w przypadku ogrzewania na podczerwień, ale inwestycja w promienniki podczerwieni jest o wiele tańsza. Zarówno przy ogrzewaniu pompą ciepła, jak i panelem na podczerwień koszty eksploatacji można znacznie obniżyć, montując dodatkowo instalację fotowoltaiczną.

Tradycyjny kocioł zasypowy i palenie węglem to koszt roczny 8333 zł w starym domu i 5952 zł w nowym budynku. Natomiast ogrzewanie ekogroszkiem to roczny koszt 10500 zł w starym domu i 7500 zł w nowym. W przypadku pieca, który ma automatyczny podajnik potrzeba jednak dużo miejsca na kotłownię, co może być problematyczne w małym domu. Nieco mniej miejsca zajmie piec na pellet, ale i tutaj roczny koszt ogrzewania może zamknąć się w granicach 9333 zł w starym budynku i 6667 zł w nowym domu.

Kocioł gazowy nie zajmuje dużo miejsca i nie potrzebuje oddzielnej kotłowni. Jednak koszt ogrzewania nie jest tu wcale mały. Jeśli to kocioł kondensacyjny zasilany z instalacji gazu ziemnego, trzeba wydać rocznie 7378 zł w starym domu i 5263 zł w nowym. Nie zawsze jednak dostępna jest w okolicy sieć gazowa. Alternatywą jest wtedy ogrzewanie na gaz płynny, ale to zwykle droga inwestycja. Roczny koszt ogrzewania LPG w starym domu to 6908 zł, a w nowym 4939 zł [^1].

Konkluzja jest taka, że w przypadku domu 100 m2 najlepiej sprawdzi się ogrzewanie na podczerwień. Nie ma tam mowy o dużych kosztach inwestycyjnych, nie trzeba budować kotłowni, komina czy przeprowadzać dużych prac remontowych. Taki rodzaj ogrzewania jest niezawodny, niedrogi i bezpieczny. To najtańsze ogrzewanie do domu zarówno starego, jak i nowego.

Źródło:

[^1]: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-rocznie-kosztuje-ogrzanie-domu« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy