Blog

Najtańsze ogrzewanie do domu 2022 – co wybrać?

| Michał Kowalski

W 2022 roku wybór sposobu ogrzewania domu to już nie tylko kwestia wygody. Coraz wyższe ceny gazu ziemnego i prądu powodują, że to, co wybierzesz, będzie miało bardzo duży wpływ na Twój domowy budżet.


W 2022 roku wybór sposobu ogrzewania domu to już nie tylko kwestia wygody. Coraz wyższe ceny gazu ziemnego i prądu powodują, że to, co wybierzesz, będzie miało bardzo duży wpływ na Twój domowy budżet. Co wybrać, by koszty ogrzewania domu były w Twoim przypadku jak najmniejsze?

Czym ogrzewać dom w 2022 r.? Czy to dobry czas na zmiany?

Wiele gospodarstw domowych boleśnie odczuło w ostatnim czasie wzrost cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i paliw stałych. Choć na razie ten niekorzystny trend został zatrzymany dzięki obniżce VAT-u, to należy się jednak spodziewać, że ceny energii elektrycznej i innych mediów będą rosły. Problematyczna jest zwłaszcza kwestia gazu ziemnego – w obecnej sytuacji politycznej trudno o jakiekolwiek wiarygodne przewidywania na temat cen.

Z dodatkowymi kosztami ogrzewania domu muszą się liczyć także te osoby, które korzystają z kotłów na paliwo stałe. Wysoka inflacja powoduje, że takie ogrzewanie domu będzie z czasem coraz droższe. Ponadto często pojawiają się informacje o czasowych brakach pelletu czy ekogroszku w sklepach.

Zmniejszenie kosztów ogrzewania to niejedyny powód, dla którego warto wprowadzić zmiany w swoim domu właśnie teraz. W 2022 r. osoby prywatne będą nadal miały możliwość skorzystania z kilku rodzajów dofinansowania ekologicznych źródeł ciepła. Dotację będzie można otrzymać m.in. na wymianę wysokoemisyjnych pieców na pompy ciepła, klasyczne ogrzewanie elektryczne lub  panele grzewcze na podczerwień.

Warto też pamiętać, że w niektórych regionach Polski taka zmiana nie jest jedynie sposobem na to, by zmniejszyć koszty ogrzewania domu, ale koniecznością wynikającą z przepisów. Kolejne gminy, a nawet całe województwa wprowadzają uchwały antysmogowe. Zobowiązują one mieszkańców do tego, by wymienili źródła ogrzewania niespełniające warunków technicznych na nowe.

Najtańsze ogrzewanie domu? Wybierz podczerwień!

Popularna pompa ciepła, kocioł na paliwa stałe czy ogrzewanie elektryczne to nie wszystkie możliwości, jakie masz do dyspozycji podczas wyboru systemu ogrzewania dla swojego domu. Jeśli szukasz taniego, efektywnego źródła ciepła, rozważ wykorzystanie paneli grzewczych emitujących podczerwień. Taki system również wykorzystuje energię elektryczną. Dzięki dużej wydajności cieplnej jej zużycie jest jednak dużo mniejsze niż w tradycyjnych systemach.

Jakie źródło ciepła zapewni Ci najniższy roczny koszt ogrzewania?

Zgodnie z cenami podawanymi przez Urząd Regulacji Energetyki łączny średni wzrost rachunku za energię elektryczną w 2022 to aż 24% w stosunku do roku poprzedniego. W przypadku gazu ziemnego wzrost jest jeszcze wyższy – aż o 41%. To pokazuje, że zarówno ogrzewanie gazowe, jak i tradycyjne systemy ogrzewania elektrycznego mogą okazać się dużym wydatkiem dla użytkowników.

Kluczowe jest w tym przypadku znalezienie takiego źródła ciepła, które będzie zużywało jak najmniejszą ilość paliwa. Jak wygląda to w przypadku ogrzewania na podczerwień? Nasze szacunki i doświadczenia w rozmowach z użytkownikami różnych systemów grzewczych pokazują, że ogrzewanie panelami grzewczymi kosztuje miesięcznie mniej więcej nawet tyle, co ogrzewanie pompą ciepła. Przykładowo dom 100m2 to koszt eksploatacji średnio miesięcznie 400-600zł w okresie grzewczym. Można przyjąć, że przy ogrzewaniu domu przez 7 miesięcy w okresie październik–kwiecień roczne koszty eksploatacji to około 2800-4200 zł zależnie od jakości izolacji domu.

Pompa ciepła a ogrzewanie podczerwienią – jakie koszty na start?

Gdy zastanawiasz się nad wyborem nowego systemu ogrzewania dla swojego domu, weź pod uwagę nie tylko miesięczne koszty eksploatacyjne, ale również inne czynniki. Przy obliczaniu łącznych kosztów ogrzewania powinno się wziąć pod uwagę także:

 • cenę zakupu urządzeń użytkownika;
 • koszt montażu urządzeń i podłączenia do instalacji;
 • wydatki związane z rocznymi przeglądami;
 • koszty napraw i serwisowania.

Jak to wygląda przy ogrzewaniu podczerwienią oraz gruntową lub powietrzną pompą ciepła? Pod tym względem ogrzewanie za pomocą paneli grzewczych zdecydowanie wygrywa. Dla domu o powierzchni 100 m2 koszt montażu wraz z materiałami to około 13–16 tys. zł (cena zależy od liczby pomieszczeń, liczby kondygnacji i kilku innych czynników). Za pompę ciepła trzeba zapłacić znacznie więcej.

Sama powietrzna pompa ciepła kosztuje średnio około 20 tys. zł i więcej. Za gruntową pompę ciepła trzeba zapłacić więcej, bo około 30-40 tys. zł. Dodatkowym kosztem jest w tym przypadku zakup kolektora, który kosztuje około 15 tys. zł. Warto pamiętać, że mowa tu wyłącznie o cenach urządzeń, bez uwzględnienia kosztów prac montażowych i zakupu niezbędnych materiałów i akcesoriów, instalacji C.O.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest tańsze niż pompy ciepła?

Montaż paneli na podczerwień jest znacznie łatwiejszy, a przez to tańszy. W tym przypadku nie jest konieczne kucie w ścianach, wstawianie rur czy podłączanie instalacji. Panele grzewcze instaluje się na sufitach (nie zabierają miejsca na ścianach) lub podobnie jak grzejniki, na ścianach.

Kosztem, jaki muszą ponosić użytkownicy w przypadku większości systemów ogrzewania, są opłaty za naprawy i serwisowanie. Może się również zdarzyć, że dane źródło ciepła będzie wymagało corocznych przeglądów – tak jest na przykład w przypadku instalacji wykorzystujących gaz ziemny. To wszystko oznacza wzrost kosztów eksploatacyjnych w przeliczeniu na miesiąc czy rok. Wielu użytkowników systemów ogrzewania traktuje to jako oczywistość i nie wlicza tych kosztów do łącznych wydatków. Im starsze są jednak urządzenia, tym napraw i związanych z nimi opłat jest więcej. Najczęściej po kilkunastu latach okazuje się, że piec lub inne elementy instalacji trzeba wymienić na nowe. Poza tym uszkodzenie ogrzewania podłogowego często wymaga generalnego remontu całego domu czy mieszkania.

Ogrzewanie na podczerwień – wydajne źródło ciepła

W przeliczeniu na kluczowy wskaźnik używany do porównań kosztów, czyli jedną kilowatogodzinę ciepła, ogrzewanie za pomocą podczerwieni jest bardzo konkurencyjny do ogrzewania za pomocą pomp ciepła. Przy obecnych cenach paliw jest nawet tańsze niż ogrzewanie za pomocą gazu ziemnego i paliw stałych np. ekogroszek. Do ogrzania 10 m2 powierzchni wystarczy około 650 W energii, podczas gdy w tradycyjnych systemach ogrzewania elektrycznego jest to aż 2000 W.

Co sprawia, że panele grzewcze na podczerwień są tak wydajne? Ważna jest tu jakość samych urządzeń – nowoczesne panele pobierają znacznie mniej prądu niż piece elektryczne starszego typu. Różnica polega jednak przede wszystkim na sposobie wytwarzania ciepła i jego rozchodzenia się w pomieszczeniu. Tradycyjne kotły i piece, a także grzejniki zasilane ciepłą wodą lub prądem emitują ciepło, które rozgrzewa znajdujące się w pobliżu powietrze. Skutkiem tego jest znacznie wyższa temperatura pod sufitem = nasze pieniądze są pod sufitem. Urządzenia wykorzystujące podczerwień działają inaczej – w przypadku tego typu rozwiązania ogrzewane są przedmioty w najbliższym otoczeniu: podłogi, ściany i meble. Dzięki temu ciepło rozchodzi się równomiernie w całym pokoju. Optymalna temperatura panuje wówczas nie tylko przy podłodze, ale na całej wysokości, także przy suficie. Poza tym nie mamy żadnych strat ciepła na transporcie energii z pieca do grzejników.

Na jakie inne korzyści możesz liczyć, decydując się na ogrzewanie na podczerwień?

Podwyżki cen gazu ziemnego, prądu i paliw stałych mogą być dla Ciebie głównym powodem, dla którego decydujesz się na zmianę systemu ogrzewania. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię szerzej. Wybierając odpowiednie źródło ciepła, możesz zadbać nie tylko o stan swojego portfela, ale również o ekologię, a nawet o zdrowie domowników. Poznaj najważniejsze korzyści, które da Ci korzystanie z ogrzewania na podczerwień!

Ogrzewanie domu podczerwienią a korzyści dla środowiska

Nowoczesne piece i kotły wyposażone w filtry emitują coraz mniejsze ilości spalin. Nigdy nie są to jednak systemy zeroemisyjne. W każdym przypadku do atmosfery uwalniane są substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W chłodniejszych miesiącach przyczynia się to do powstawania niekorzystnego zjawiska smogu. Dotyczy to zarówno pieców na gaz, jak i na paliwa stałe.

O całkowitym braku emisji spalin można mówić jedynie w przypadku paneli na podczerwień. Są one zasilane energią elektryczną, a jej zużywanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Można śmiało powiedzieć, że to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu.

Ogrzewanie domu podczerwienią a bezpieczeństwo

Mimo że w urządzeniach wykorzystywanych do ogrzewania domów zwraca się szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, to ich użytkowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Piece podłączone do instalacji gazowych muszą być poddawane regularnym przeglądom, aby nie stwarzały zagrożenia wybuchem czy zatrucia tlenkiem węgla. Z kolei kotły i piece na paliwa stałe wymagają czyszczenia przewodów kominowych, usuwania popiołu, odpadów drzewnych i innych resztek pozostałych po spalaniu. W innym przypadku może dojść do pożaru.

W przypadku ogrzewania domu podczerwienią możesz być spokojny o bezpieczeństwo domowników. Panele eco partner są sterowane inteligentnymi termostami z pomiarem temperatury powietrza w pomieszczeniu, nie musisz się więc obawiać, że spowodują pożar. Panele eco partner nie korzystają z instalacji gazowej, nie wykorzystują także przewodów kominowych. To wszystko sprawia, że korzystanie z nich jest nie tylko wygodne, ale również w pełni bezpieczne.

Ogrzewanie domu podczerwienią a korzyści dla zdrowia

Z paneli na podczerwień warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Sposób wytwarzania ciepła przez te urządzenia ogranicza ruchy konwekcyjne, czyli unoszenie się powietrza do góry. Dzięki temu w pomieszczeniu w mniejszym stopniu krąży kurz i inne alergeny oraz drobnoustroje.

Skorzystaj z wygody, jaką daje ogrzewanie domu za pomocą podczerwieni

Urządzenia emitujące podczerwień do ogrzewania domu zapewnią Ci także wygodę na każdym etapie. Co się z tym wiąże?

 • Łatwy montaż, niewymagający wykonywania dodatkowego przyłącza. Montaż z dostosowaniem instalacji zajmuje nam tylko 1 dzień.
 • Możliwość ustawienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu dzięki łatwym w obsłudze termostatom.
 • Ogrzewanie na podczerwień można wykorzystywać jako główne lub dodatkowe źródło ciepła – nie trzeba rezygnować z używanego dotychczas rodzaju paliwa.
 • Do zasilania ogrzewania na podczerwień potrzebujesz tylko zwykłego prądu, nie musisz dbać o zapewnienie odpowiedniego zapasu paliwa.
 • Panele grzewcze dają uczucie przyjemnego ciepła – jest ono odczuwane nawet w odległości 50–100 cm od urządzenia.
 • To rozwiązanie, na które nie musisz przeznaczać dodatkowego miejsca –  panele można zamontować na suficie oraz na ścianie (w przypadku paneli na ścianę możemy na zamówienie ręcznie malowane obrazy grzewcze).
 • Montaż sufitowy (to 95% naszych realizacji) pozwala w dowolny sposób ustawiać meble i inne sprzęty.

Co możesz zrobić, by ogrzewanie na podczerwień kosztowało Cię jeszcze mniej?

Roczny koszt ogrzewania możesz dodatkowo zmniejszyć, wykorzystując instalację fotowoltaiczną. Panele grzewcze mają wiele wspólnego z fotowoltaiką. Prąd produkowany przez panele fotowoltaiczne może z powodzeniem zbilansować zapotrzebowanie urządzeń emitujących podczerwień do ogrzewania domu. W jaki sposób? Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Pamiętaj, że im większą powierzchnię chcesz ogrzewać, tym większej ilości energii będziesz potrzebować. Specjaliści od montażu paneli fotowoltaicznych na pewno pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenia, dzięki którym ogrzewanie na podczerwień będzie wiązało się dla Ciebie z minimalnymi kosztami. W ten sposób w pełni uniezależnisz się od ceny prądu.

Jak to działa w praktyce? Prąd wytworzony przez instalację fotowoltaiczną jest wprowadzany do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Wyprodukowana przez Ciebie energia jest bilansowana na podstawie specjalnych rozliczeń, a Ty możesz korzystać z prądu w takiej samej formie jak dotychczas. Sposób, w jaki panele grzewcze zużywają energię elektryczną, jest dokładnie taki sam – pobierają ją z sieci i przetwarzają za pomocą elementu grzewczego na promieniowanie podczerwone. Różnica jest dla Ciebie widoczna przede wszystkim w rachunkach za prąd. Współpracujemy ze sprawdzonymi firmami w całej Polsce.

Myślisz o zmianie systemu ogrzewania na nowy? Zrób to już teraz i zacznij oszczędzać!

Taniej już nie będzie – obniżki VAT-u i inne sposoby na złagodzenie skutków podwyżek cen paliw na światowych rynkach należy traktować jako tymczasowe. Trzeba się raczej spodziewać, że coraz wyższe ceny prądu, gazu i paliw pozostaną z nami na dłużej. Mimo, że prąd jest stosunkowo najbardziej stabilnym paliwem, to warto zrobić wszystko, aby zużywać go jak najmniej.

Ogrzewanie na podczerwień to doskonały sposób na uzyskanie większej niezależności. Zmiany możesz wprowadzić praktycznie od zaraz – dzięki niskim kosztom zakupu urządzeń i materiałów oraz montażu nie musisz przygotowywać się na duże inwestycje. Z paneli na podczerwień możesz korzystać w każdym budynku, nie tylko tym nowym. Około 50% naszych realizacji w skali roku to starsze budownictwo, domy, mieszkania, kamienice. Mamy doświadczenie zarówno w budynkach nowobudowanych jak i wykończonych, zamieszkałych – panele na podczerwień można zamontować w każdej chwili.

Rok 2022 to dobry moment na zmianę systemu ogrzewania. Cały czas w ramach programów rządowych i lokalnych dostępne są środki na wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania na nowe, takie jak panele na podczerwień (traktowane jako ogrzewanie elektryczne) czy panele fotowoltaiczne do zasilania takiej instalacji. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ w kolejnych latach pula dostępnych środków może zostać wyczerpana.

Chcesz porozmawiać na temat korzyści, jakie przyniesie instalacja ogrzewania na podczerwień w przypadku Twojego domu? A może już jesteś zdecydowany na zmianę systemu ogrzewania? Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o szczegółach i znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie!« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy