Blog
Jesteś tu:   Strona główna   /   Blog

Jak ogrzać dom bez pieca


| Michał Kowalski

Ogrzewanie domu bez tradycyjnego pieca to nie jest już pomysł z pogranicza fantastyki. Nowoczesne technologie i rozwiązania energetyczne sprawiają, że jest to możliwe i przede wszystkim efektywne.


Niewątpliwie znalezienie efektywnego sposobu na ogrzewanie domu bez tradycyjnego pieca może stanowić wyzwanie. W naszym myśleniu utarło się, że aby zapewnić ciepło w domach, konieczne jest zastosowanie konwencjonalnych systemów grzewczych, kotłownia, komin, piec, rurki, grzejniki C.O., ewentualnie podłogówka. Współczesna technologia niesie jednak ze sobą szereg innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko pozwalają na efektywne ogrzewanie domów, ale także przynoszą szereg innych korzyści. Oto przegląd różnych rozwiązań, które mogą zastąpić piec w domu.

Ogrzewanie na podczerwień

To technologia, która wykorzystuje promienie podczerwone do przenoszenia ciepła. Takie ogrzewanie działa na podobnej zasadzie jak słońce. Promienie podczerwone są niewidzialne dla ludzkiego oka, ale jesteśmy w stanie odczuć ich efekty w postaci ciepła. Gdy te promienie natrafiają na obiekty (np. meble, ściany, ludzi),  ciepło jest absorbowane i następnie powoli wydzielane, zapewniając przyjemną oraz stabilną temperaturę.

Ogrzewanie na podczerwień ma wiele zalet, które sprawiają, że to rozwiązanie coraz częściej zastępuje tradycyjne metody ogrzewania domów. Promienie podczerwone ogrzewają bezpośrednio elementy stałe, ściany, podłogi, meble i ludzi w pomieszczeniu. To oznacza, że nie marnujemy energii na podgrzewanie powietrza, które następnie unosi się do sufitu i się pod nim gromadzi. Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień jest wyjątkowo efektywne energetycznie, co przekłada się na mniejsze rachunki za energię.

Warto podkreślić, że panele na podczerwień równomierne ogrzewają pomieszczenie. Nie ma tutaj efektu "gorące stopy, zimna głowa", typowego dla tradycyjnego ogrzewania. Daje to uczucie naturalnego, przyjemnego ciepła, podobnego do tego, które odczuwamy na słońcu. Na każdej wysokości jest bardzo podobna temperatura. Przykładowo w pomieszczeniu do 3m wysokości pod sufitem jest cieplej tylko o 0,5-1stC względem temperatury przy podłodze. To o wiele mniej niż przy klasycznym ogrzewaniu konwekcyjnym czy nawet tzw „podłogówce”. Ponadto ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne i korzystne dla zdrowia, szczególnie dla osób z alergią (brak nadmiernego ruchu powietrza, co redukuje ilość pyłu, kurzu i alergenów unoszących się w pomieszczeniu).

Ogrzewanie na podczerwień jest bardzo proste do zainstalowania. Nie wymaga żadnej skomplikowanej instalacji – wystarczy tylko prosta instalacja elektryczna. Panele z powodzeniem można zamontować na ścianach oraz na suficie, co pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni w pomieszczeniach. Panele podczerwieni dostępne są w różnych stylach i kolorach, a niektóre modele można nawet dostosować i wydrukować na nich obraz, czy nawet wykonać ręcznie malowane dzieło artysty. To pozwala na łatwe wkomponowanie ich w dowolny styl wnętrza.

Ogrzewanie elektryczne

Alternatywą może być tradycyjne ogrzewanie elektryczne, które również nie wymaga instalacji pieca. Możemy tu mówić zarówno o grzejnikach elektrycznych, jak i o podłogowym ogrzewaniu elektrycznym. Chociaż takie ogrzewanie jest bezpieczne i komfortowe, to jednak nie jest tak efektywne, jak wariant z ogrzewaniem na podczerwień. Do tego przy wersji podłogowej konieczne jest przeprowadzenie prac remontowych. Koszt użytkowania można ograniczyć, montując instalację fotowoltaiczną, ale nie jest ona w stanie dostarczać energii elektrycznej przez cały czas (np. w nocy).

Pompa ciepła

Inne rozwiązanie to montaż pompy ciepła powietrze-powietrze, która absorbuje ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do wnętrza domu. Pompy te są wyjątkowo efektywne energetycznie i mogą dostarczyć zarówno ciepło w zimie, jak i chłodzenie w lecie. Niestety, trzeba się liczyć z dużym wydatkiem przy zakupie takiego urządzenia, a do tego potrzebna jest instalacja wewnętrzna. Ponadto pompy ciepła są mniej skuteczne w bardzo niskich temperaturach, ponieważ mają mniejsze źródło ciepła do wykorzystania. Mogą wymagać dodatkowego źródła ciepła w zimie. Kłopotliwe może też być nadmierne wdmuchiwanie ciepłego powietrza do pomieszczenia, co generuje pewien hałas + potęguje unoszenie się kurzu w pomieszczeniu.

Ogrzewanie kominkowe

Kuszącą alternatywą dla tradycyjnych kotłów węglowych czy gazowych może wydawać się ogrzewanie domu za pomocą kominka. Bez wątpienia takie źródło ciepła wprowadza przyjemny nastrój, a modele kominków z wymiennikiem ciepła, mogą stanowić znaczące źródło ciepła w domu. Niestety, na ogół nie są wystarczająco wydajne, aby całkowicie zastąpić centralne ogrzewanie oparte na piecu. Do tego kominek na drewno jest mniej efektywny niż piec, wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia oraz dostępu do źródła drewna. Kominek jest ciekawym rozwiązaniem jako dodatkowe ogrzewanie, które możemy, a nie musimy użytkować.

Ogrzewanie przy użyciu biogazu

Biogaz, produkowany z odpadów organicznych, może być również używany do ogrzewania domu. Choć wymaga to skomplikowanej instalacji do produkcji i magazynowania biogazu, jest wysoce efektywnym rozwiązaniem, które może zasilać zarówno systemy centralnego ogrzewania, jak i przenośne grzejniki.

Ogrzewanie domu bez pieca jest jak najbardziej możliwe i dostępne w wielu różnych formach. Można wybierać z szerokiej gamy rozwiązań. Do jednych z najlepszych należy ogrzewanie na podczerwień. Dzięki licznych zaletom jest idealnym źródłem ciepła dla tych, którzy chcą ogrzewać swoje domy bez tradycyjnego pieca. To nie tylko efektywne i energooszczędne rozwiązanie, ale także zdrowe i estetyczne, nie wspominając już o wysokim komforcie.

?« Wróć

Skontaktuj się z nami

Zostaw nam dane kontaktowe skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy