Najczęściej zadawane pytania

1. Jak działa ogrzewanie na podczerwień ?
Jest to system ogrzewania elektrycznego ale nie ma co się bać tego słowa. Prąd to stosunkowo drogie paliwo, ale wszystko zależy od tego, ile go zużyjemy do komfortowego ogrzewania pomieszczeń. Panele grzewcze montujemy na suficie lub na ścianie, a termostaty, które nimi sterują – na ścianie. Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne, np. grzejnik elektryczny lub grzejnik C.O. z pieca węglowego/gazowego/elektrycznego działa tak, że najpierw mocno nagrzewa powietrze, które ucieka pod sufit. W wyniku wzmożonej cyrkulacji ciepła tam gdzie przebywamy jest ciepło, załóżmy 21stC, ale „skutkiem ubocznym” tej technologii jest to, że pod sufitem jest nawet 4-5stC cieplej (przy standardowej wysokości do 3m, przy wyższych pomieszczeniach tak poduszka cieplna jest jeszcze większa). Można zatem powiedzieć, że sporo energii, czyli pieniędzy ucieka nam w tej klasycznej technologii pod sufit. Panele grzewcze działają inaczej. Przykładowo gdy zamontujemy panel na suficie i go uruchomimy, to rozgrzeje się jak każdy inny grzejnik. Ale przykładając rękę powyżej niego nawet 5-10cm nie czujemy za dużo ciepła. Jednak stojąc przed nim 0,5 metra - 1 metr czujemy na sobie wyraźne, przyjemne ciepło kierunkowe. Te ciepło podobne jest do ciepła, które czujemy stojąc 1-1,5m przed szybą kominka na drewno. Jest to podczerwień, która nagrzewa elementy stałe, takie jak ściany, podłogi, meble, które nagrzewają się, ogrzewają też powietrze. Mamy zatem tak samo ciepło jak przy każdym innym ogrzewaniu, ale za to ciepłe powietrze nie ucieka nam pod sufit. Zużywamy dzięki temu o wiele mniej tego drogiego paliwa, jakim jest prąd. Dlatego w eksploatacji system ten jest bardzo porównywalny z ogrzewaniem gazem ziemnym z sieci, czy pompą ciepła.
2. Czy nasze ogrzewanie na podczerwień, działa identycznie jak maty na podczerwień?
Panele na podczerwień i maty na podczerwień pomimo podobnego nazewnictwa są dwoma różnymi rodzajami systemów ogrzewania, które mają istotne różnice w działaniu. Faktem jest, że oba systemy wykorzystują promieniowanie podczerwone: Zarówno panele na podczerwień, jak i maty na podczerwień opierają się na emisji promieniowania podczerwonego. Należy tu jednak podkreślić, że ogrzewanie na podczerwień jest systemem grzania kierunkowego. Przykładem może być kominek. Gdy stoimy przed rozpalonym kominkiem, nagrzewają się nasze ubrania, dłonie, twarz – czujemy te ciepło kierunkowe. Gdybyśmy postawili przed kominkiem 1-1,5m jakiś przedmiot, np. krzesło, ono też się nagrzeje. Jednak gdybyśmy postawili między tym krzesłem a kominkiem grubą przeszkodę, chociażby płytę G-K o grubości 1,2cm, to co się dzieje? Podczerwień nagrzeje tę płytę, jednak płyta, ponieważ nie jest emiterem podczerwieni, odda to ciepło dalej głównie konwekcyjnie – ciepło w większości ucieknie pod sufit. I rzeczywiście podczerwień w formie mat grzewczych zasłoniętych płytkami, panelami podłogowymi czy płytą G-K działa bardziej jak standardowa, klasyczna elektryczna „podłogówka”. Podczerwień (czyli ciepło kierunkowe) jest blokowana przez panele czy płytki. Powierzchnia podłogi nagrzewa się i dopiero później oddaje ciepło, ale już w postaci konwekcji – unoszącego się powietrza pod sufit. Z kolei panele grzewcze mają specjalnie wykończony front oddający ciepło, pomalowane są też farbą o dużej przenikalności cieplnej, dlatego nagrzewając się od elementu grzewczego, ciepło kierunkowe w dalszym ciągu dociera do ścian, podłóg czy innych elementów stałych w pomieszczeniu. Podsumowując panele na podczerwień są bardziej efektywne energetycznie niż maty na podczerwień oraz tradycyjne systemy grzewcze, ponieważ ogrzewają bezpośrednio przedmioty stałe i powierzchnie. Przykładowo gdy zrobiliśmy test w lokalu o wysokości 3,05m, temperatura pod sufitem była zaledwie 0,5-0,7stC wyższa niż temperatura przy podłodze. Panele grzewcze zamontowane na suficie. Strata ciepła minimalna w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.
3. Jak dobrać moc grzewczą paneli na podczerwień?
Dobór mocy grzewczej jest zależy od wielu czynników. Podstawową zasadą w elektrycznych systemach grzewczych, a którą zna każdy fachowiec brzmi: sukcesem jest zaplanować moc grzewczą z takim zapasem, aby ogrzewanie pracowało możliwie jak najkrócej. Jeśli zależy Ci na tym, aby ogrzewanie na podczerwień działało jako samodzielny system grzewczy bez żadnego wspomagania, prosimy: nie dobieraj sam mocy grzewczej! Zbyt niska moc grzewcza może skutkować nawet 2-3 krotnie wyższym zużyciem. To tak jakbyśmy zamiast 400zł mieli zapłacić 1200zł rachunek na miesiąc. To po prostu nie opłacałoby się. Dlatego lepiej zostawić to profesjonalistom. Chętnie pomożemy w doborze mocy. Wystarczy, że wyślesz do nas lub zadzwonisz z następującymi danymi: - powierzchnia każdego pomieszczenia OSOBNO (np. pokój 15m2, kuchnia 10m2 itd. + prosimy też podawać powierzchnie przedpokoju, nawet jeśli nie planujemy go ogrzewać – musimy takie pomieszczenia uwzględnić w bilansie mocy i ewentualnych stratach na rzecz nieogrzewanych pomieszczeń), - wysokość pomieszczeń, - jakość okien (pcv/drewno  - nowe/stare), - jakość drzwi wejściowych (nowe/stare   -   szczelne/nieszczelne), - które piętro (czy powyżej i poniżej ktoś mieszka?) - miejscowość montażu/rejon Polski, - czy pomieszczenia są przed remontem, po remoncie czy remont raczej nie planowany, - czy jest jakaś izolacja ścian, dachu. Jeśli dom jest w trakcie budowy, pomocne będzie też przesłanie rzutów pomieszczeń + przekroju bocznego budynku z zaznaczonymi wysokościami pomieszczeń.
4. Jak długo trwa montaż paneli na podczerwień?
Montaż ogrzewania jest bardzo szybki – zawdzięczamy to wyszkolonym ekipom montażowym, są to doświadczeni elektrycy z uprawnieniami. W wykończonym, zamieszkałym budownictwie montaż paneli na podczerwień ze sterowaniem, razem z rozprowadzeniem instalacji lub dostosowaniem istniejącej instalacji do potrzeb ogrzewania i uruchomieniem go trwa tylko jeden dzień. Po tym czasie z ogrzewania można już korzystać. Z kolei w obiektach w generalnym remoncie lub dopiero budowanych, 1 dzień potrzebujemy na rozprowadzenie instalacji elektrycznej pod ogrzewanie – to się odbywa we wczesnej fazie remontu lub gdy budynek jest w tzw stanie surowym zamkniętym. Drugi dzień to montaż końcowy, który wykonujemy, gdy wszystko jest wykończone, na etapie, gdy wiesza się lampy, włączniki świateł itd.
5. Czy lepszym rozwiązaniem, będzie montaż paneli na podczerwień na suficie, czy na ścianie?
Przy wysokości pomieszczeń do 3,5m panele grzewcze mają podobną wydajność zarówno przy montażu ściennym jak i sufitowym. W takim pomieszczeniu sufit ma jednak pewną przewagę – jest bardziej praktyczny. Dalej mamy wolne ściany, zatem unikamy sytuacji, gdy kupujemy nowy mebel czy przemeblowujemy przy kolejnym remoncie pomieszczenie i panel grzewczy zamontowany na ścianie zaczyna przeszkadzać. Możemy swobodnie aranżować wnętrze swojego domu/mieszkania/firmy. Poza tym panel grzewczy seryjnie produkowany jest w kolorze biały mat, zatem bardzo dobrze komponuje się z białym sufitem. Nie rzuca się też mocno w oczy. W obiektach wykończych w drewnie możemy wykonać panele na specjalne zamówienie z innym kolorem niż biały – szczegóły u Doradców Techniczno-Handlowych. Z kolei montaż na ścianie pozwala zamontować panel jak standardowy grzejnik – np. pod oknem (nie może jednak być zasłonięty firanką czy meblami). Panelem montowanym na ścianie można też upiększyć wnętrze pomieszczenia zamawiając ręcznie malowany obraz grzewczy lub panel z nadrukiem. Wtedy oczywiście zalecany będzie montaż na ścianie. To rozwiązanie dla wymagających maksimum estetyki. Musimy jednak przyznać, że większość realizacji wykonujemy na sufitach właśnie ze względu na praktyczne zastosowanie i taką samą wydajność. Klienci są bardzo zadowoleni. Jednak jeśli masz pomieszczenie o wysokości powyżej 3,5m, może korzystne być zamontowanie panelu na ścianie – skonsultuj się z nami w tej sprawie.
6. Czy ogrzewanie na podczerwień może pełnić funkcje samodzielnego ogrzewania?
Prawidłowo dobrane i rozmieszczone panele na podczerwień mogą z powodzeniem pełnić rolę samodzielnego systemu bez żadnego wspomagania. Właśnie w takim przeznaczeniem zwykle wykonujemy realizacje w całej Polsce. To kwestia odpowiedniego doboru mocy oraz rozmieszczenia panelu i termostatu, który mierzy temperaturę w pomieszczeniu. Co ważne, dotyczy to nie tylko nowego budownictwa. Ponad połowa naszych realizacji w skali roku to stare, kilkudziesięcioletnie budownictwo, takie jak kamienice, często wyższe niż standardowe mieszkania. Istotne jednak jest to, żeby były zdrowe, niezawilgocone mury oraz szczelne okna. Chętnie podpowiemy Ci, czy nasz system grzewczy nadaje się do lokalu, który zamierzasz ogrzewać.
7. Czy mogę ogrzewać dom drewniany ogrzewaniem na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane w domach drewnianych. Panele grzewcze dobrej jakości są z tyłu bardzo dobrze izolowane, dzięki czemu nie ma ryzyka zapłonu. Poza tym panel grzewczy zwykle delikatnie odstaje o 2-3cm od podłoża na którym jest zamontowany, zatem nawet ta niewielka temperatura nie styka się z drewnianymi elementami. Domy drewniane co prawda są raczej znane z tego, że nie akumulują ciepła w ścianach, ale z drugiej strony są zwykle bardzo dobrze wyizolowane – w końcu samo drewno już jest izolatorem. Szybko się nagrzewają, zatem finalnie ogrzewanie generuje koszty eksploatacji podobne jak w dobrze ocieplonych domach murowanych, a czasem nawet są one niższe.
8. Czy po montażu panelu na podczerwień będzie bałagan?
Montaż paneli na podczerwień nie powinien prowadzić do większego bałaganu w pomieszczeniu w porównaniu z montażem klasycznego C.O.. Proces montażu jest zwykle stosunkowo czysty i mało inwazyjny, szczególnie w przypadku montażu na ścianach lub sufitach i zastosowaniu listw montażowych (korytka). W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych, które wymagają instalacji rur lub kanałów, montaż paneli na podczerwień jest zazwyczaj dużo bardziej uproszczony. Jednak w sytuacji, gdy mamy wykończony dom czy mieszkanie a chcielibyśmy schować instalację elektryczną pod ogrzewanie, najczęściej potrzebne będą pewne prace przygotowawcze, takie jak zasłonięcie mebli i innych przedmiotów folią malarską. Kucie ścian i schowanie przewodu pod tynk to może nie „ruinacja” całego pomieszczenia (nowych przewodów nie ma dużo), ale jednak jest to mały remont. Należy zrobić po nim wyprawki, drobne szpachlowanie i malowanie miejsc, gdzie wykuwaliśmy małe rowki. Plusem tego rozwiązania jest to, że instalacja jest schowana, a w pomieszczeniu widać jedynie panele i termostat. Ważne jest również dbanie o porządek i czystość w trakcie montażu. Wykwalifikowani montażyści stosują się do odpowiednich praktyk, aby chronić powierzchnie, takie jak podłogi czy meble, aby uniknąć ich uszkodzenia lub mocnego zabrudzenia. Ogrzewanie na podczerwień bardzo często jest montowane w wykończonych i zamieszkanych domach i mieszkaniach. Przyjeżdżamy na montaż, uruchamiamy ogrzewanie i życie toczy się dalej.
9. Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe dla człowieka?
Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni bezpieczne dla człowieka. Oto kilka istotnych aspektów dotyczących bezpieczeństwa związanych z ogrzewaniem na podczerwień: Promieniowanie podczerwone: Ogrzewanie na podczerwień korzysta z promieniowania podczerwonego do ogrzewania przedmiotów i powierzchni. Słowo promieniowanie może nam się źle kojarzyć i jest to zrozumiałe. Jednak promieniowanie podczerwone jest obecne naturalnie w naszym środowisku i jest niegroźne dla zdrowia. Dla przykładu używany przez większość ludzi kominek na drewno emituje o wiele większą dawkę promieniowania cieplnego (podczerwieni) niż panel grzewczy. Stojąc przed kominkiem metr czy półtora czujemy intensywne, wyraźne ciepło na dłoniach, ubraniach czy twarzy. To jest właśnie podczerwień. Można wręcz powiedzieć, że napromieniowujemy się o wiele większą dawką podczerwieni przy kominku niż przy panelu na podczerwień. Większość użytkowników ogrzewania zauważa wręcz dużo bardziej pozytywną stronę ogrzewania na podczerwień w porównaniu z grzejnikami konwekcyjnymi: w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią mniej się kurzy, powietrze nie jest takie duszne i przegrzane. Dzięki temu jest o wiele wyższy komfort w okresie grzewczym. Emisja elektromagnetyczna: Panele na podczerwień nie generują znaczącej ilości emisji elektromagnetycznej. Spełniają one odpowiednie normy bezpieczeństwa dotyczące emisji elektromagnetycznej i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
10. Ile kosztuje ogrzewanie domu lub mieszkania panelami na podczerwień?
Przykładowo dom 100m2 to zwykle koszt inwestycji 14-18 tysięcy złotych. Mieszkanie 50m2 to koszt 8-10 tysięcy złotych. Koszty zależą oczywiście od tego, jakie temperatury panują w rejonie, gdzie mieszkamy, izolacji pomieszczeń, ilości pomieszczeń, wysokości i wielu innych. Dlatego zachęcamy do przesłania danych do wyceny ogrzewania według poniższego formularza, dzięki temu przygotujemy dokładny, bezpłatny, niezobowiązujący kosztorys: - powierzchnia każdego pomieszczenia OSOBNO (np. pokój 15m2, kuchnia 10m2 itd. + prosimy też podawać powierzchnie przedpokoju, nawet jeśli nie planujemy go ogrzewać – musimy takie pomieszczenia uwzględnić w bilansie mocy i ewentualnych stratach na rzecz nieogrzewanych pomieszczeń), - wysokość pomieszczeń, - jakość okien (pcv/drewno  - nowe/stare), - jakość drzwi wejściowych (nowe/stare   -   szczelne/nieszczelne), - które piętro (czy powyżej i poniżej ktoś mieszka?) - miejscowość montażu/rejon Polski, - czy pomieszczenia są przed remontem, po remoncie czy remont raczej nie planowany, - czy jest jakaś izolacja ścian, dachu. Jeśli dom jest w trakcie budowy, pomocne będzie też przesłanie rzutów pomieszczeń + przekroju bocznego budynku z zaznaczonymi wysokościami pomieszczeń. Koszty eksploatacji przy aktualnych cenach prądu na rok 2023 zwykle wynoszą u naszych Klientów 5-8zł/m2 średnio miesięcznie w sezonie grzewczym. Przykładowo w nowym, dobrze ocieplonym domu 100m2 mogą one być takie: -5,00zł x 1m2: 5,00zł x 100m2 = 500,00zł średnio miesięcznie x 7 miesięcy grzewczych = ok 3500zł na sezon grzewczy. A na mieszkanie w starszym budownictwie może generować koszty: -8,00zł x 1m2: 8,00zł x 50m2 = 400,00zł średnio miesięcznie x 7 miesięcy grzewczych = ok 2800zł na sezon grzewczy. Co bardzo ważne, system ogrzewania na podczerwień nie wymaga corocznych przeglądów i konserwacji. Zatem odchodzą Państwu koszty z tym związane. Czasem to nawet kilkaset złotych oszczędności rocznie. Ogrzewanie może współpracować z fotowoltaiką czy innym systemem do produkcji prądu.
Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy