Blog

Ogrzewanie na podczerwień - czym jest i ile kosztuje
Ogrzewanie na podczerwień - czym jest i ile kosztuje

Ogrzewanie na podczerwień - czym jest i ile kosztuje

| ECO Partner

Ogrzewanie na podczerwień jest innowacyjnym rozwiązaniem grzewczym, zapewnia wysoki komfort cieplny w domu, mieszkaniu i biurze, a do tego należy do najoszczędniejszego systemu ogrzewania.


Ogrzewanie na podczerwień 

Koszty ogrzewania rosną, a w 2022 roku osiągnęły wręcz rekordowo wysoki poziom. Do tego w obecnym sezonie grzewczym dochodzą poważne problemy użytkowników tradycyjnego ogrzewania ze zdobyciem opału (przede wszystkim deficyt węgla i drewna). To wszystko sprawia, że coraz więcej Polaków szuka alternatywnego rozwiązania grzewczego. To powinno być ekologiczne rozwiązanie, ale przede wszystkim ekonomiczne. Takie wymagania spełnia właśnie ogrzewanie na podczerwień (panele infrared). Potrzebuje mniej energii, żeby zapewnić przyjemne ciepło w danym pomieszczeniu, jest bezpieczne, niezawodne, ekonomiczne i może być montowane nawet w starszych budynkach. Jest przy tym w pełni bezobsługowe.

Ogrzewanie podczerwienią – jak działa?

Na początek należy wyjaśnić, czym jest ogrzewanie na podczerwień i na czym polega jego działanie. Ogrzewanie podczerwienią bazuje na przemieszczaniu się fal ciepła, grzaniu kierunkowym. Tak odbywa się emisja ciepła. W tego typu systemie grzewczym następuje zamiana energii elektrycznej w ciepło. Panele grzewcze wysyłają ciepło przez promieniowanie podczerwone. Wykorzystywana jest tutaj właściwość, jaką posiadają fale podczerwieni. Chodzi o ich absorpcję przez elementy stałe (ściany, podłogi, meble) i organizmy żywe. Gdy takie fale napotkają przeszkodę, zamieniają się w ciepło. Przy działającym ogrzewaniu podczerwienią ciepło akumuluje się w ścianach, podłogach, sufitach, meblach. Potem to właśnie one oddają ciepło do pomieszczeń.
Zasadę działania ogrzewania na podczerwień można porównać do promieniowania słonecznego. Nasza gwiazda wysyła na ziemię ogromną ilość energii, która ogrzewa wszystko, co znajduje się na drodze słonecznych promieni. Podobnie jest przy uzyskiwaniu ciepła za pomocą paneli grzewczych. W ogrzewaniu na podczerwień używane są specjalne panele grzewcze, montowane na ścianie lub suficie (taka sama wydajność, jednak montaż sufitowy jest najbardziej uniwersalny).
 
 

Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie

Należy podkreślić, że panel grzewczy w pierwszej kolejności nie ogrzewa powietrza. To ogromna zaleta takiego systemu grzewczego w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania opartego na konwekcji. W jej przypadku grzejniki nagrzewają właśnie powietrze, które staje się lekkie i unosi się pod sufit, gdy tymczasem zimne powietrze utrzymuje się przy podłodze. W rezultacie mieszkańcy mogą odczuwać dyskomfort w postaci zimnych stóp i nagrzanej głowy. Aby wyeliminować tę niedogodność, trzeba dostarczyć więcej ciepła. Inaczej jest w ogrzewaniu na podczerwień. Tutaj fale są wysyłane równomiernie, co umożliwia równomierne nagrzanie pomieszczenia (równomierny rozkład temperatury). Ciepło jest odczuwalne natychmiast.
W tradycyjnym ogrzewaniu opartym na konwekcji cyrkulacja powietrza powoduje wzbijanie drobinek kurzu i bakterii, które zaczynają krążyć w pomieszczeniu. To szczególnie problematyczne dla alergików. Tymczasem systemy grzewcze na podczerwień nie wywołują cyrkulacji powietrza i nie wzbijają kurzu w pomieszczeniu. Ogrzewanie wody, która jest nośnikiem ciepła w tradycyjnym ogrzewaniu, następuje w kotle, a potem jest ona transportowana rurami do kaloryferów. To nie jest efektywne rozwiązanie i wiąże się z dużymi stratami ciepła. Tymczasem ogrzewanie na podczerwień jest wydajniejsze nawet do 30% od tradycyjnego. Do ogrzania domu o powierzchni 10 m2 często wystarczy już 650 W, podczas gdy w tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym potrzeba nawet 2000 W. Ogrzewanie podczerwienią działa bez problemu dziesiątki lat bez potrzeby ingerencji użytkownika czy serwisanta, jest porównywalne z pompą ciepła, a tańsze jest niż ogrzewanie gazowe lub inne rozwiązania grzewcze. Co bardzo ważne, jest przy tym tak samo ciepło i przyjemnie jak w każdym innym ogrzewaniu – w końcu sterujemy i tak temperaturą powietrza, którą mierzy specjalny termostat programowalny, zamontowany w miejscu odpowiednim dla precyzyjnego pomiaru temperatury w pomieszczeniu.
 

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień można podzielić ze względu na długość fali: kr:
  • IR-A – fala krótka - sprawdza się przy ogrzewaniu bardzo dużych przestrzeni (np. hal przemysłowych);
  • IR-B – fala średnia - odpowiednia do ogrzewania konkretnych stref i miejsc;
  • IR-C – fala długa - idealna do ogrzewania domu lub biura.
Do tego można podzielić systemy ogrzewania podczerwienią ze względu na to, jakie są używane promienniki podczerwieni:

Ogrzewanie sufitowe i podłogowe

bardzo dyskretne, umieszczone poza polem widzenia, szczególnie idealne do bardzo wysokich pomieszczeń, często montowane w sypialni, gdzie ciepło promieniuje bezpośrednio na łóżko. W łazience przeważnie montowana wersja podłogowa. Niestety minusem tego rozwiązania jest to, że podczerwień nie przenika przez grube przeszkody typu panel podłogowy, płytka lub płyta G-K. W związku z tym, mamy znacznie większy udział konwekcji niż w pozostałych rodzajach – ciepło do pomieszczenia oddaje nie mata czy folia, ale przeszkoda którą nagrzewamy.

Ogrzewanie ścienne i sufitowe 

szeroka gama różnych rozwiązań. Takie panele grzewcze są najpopularniejsze,  promieniują bezpośrednio na wnętrze. W łazienkach czasem montowane są panele na zamówienie w formie lustra. Dzięki nim można zaoszczędzić miejsce (lustro i grzejnik w jednym), tafla szkła nie zachodzi parą w czasie kąpieli, a do tego taki grzejnik idealnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni. W ostatnim czasie ogromnym powodzeniem cieszą się także panele na podczerwień w formie obrazów – na panelu umieszczany jest artystyczny nadruk lub może być to nawet ręcznie malowany przez artystę motyw. Atrakcyjny obraz w połączeniu z grzejnikiem to niebanalne rozwiązanie do salonu czy sypialni. Jednak najpopularniejszy jest montaż sufitowy, najczęściej panele białe matowe, które idealnie się komponują z białym sufitem, nie rzucają się mocno w oczy, stanowią element dekoracyjny i są tak samo wydajne jak montaż ścienny.

Ogrzewanie mobilne na podczerwień 

w tej wersji źródło ciepła może być przenoszone z miejsca na miejsce (np. wersja stojąca lub wersja na rolkach). Funkcjonalne rozwiązanie szczególnie do pomieszczań rzadko używanych, które trzeba ogrzać tylko od czasu do czasu (np. przydomowy warsztat). Z uwagi na wbudowany termostat są bardzo nieprecyzyjne, dlatego nie poleca się montowanie tego typu rozwiązania jako ogrzewanie całoroczne lub większych powierzchni.

Zalety i wady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, które skutecznie i łatwo zapewni komfort cieplny w domu lub biurze. Jak każde rozwiązanie, również i to ma plusy oraz minusy. Te pierwsze przeważają zdecydowanie nad drugimi.
Zalety ogrzewania na podczerwień to przede wszystkim:
  • bardzo prosta i błyskawiczna instalacja – nie trzeba kuć, montować rur i grzejników, niejednokrotnie wystarczy drobne dostosowanie instalacji elektrycznej do potrzeb ogrzewania;
  • niskie koszty eksploatacji ogrzewania w porównaniu do innych źródeł
  • możliwość montażu zarówno w domu, jak i w firmie;
  • szybkie nagrzewanie pomieszczeń – panele grzewcze osiągają pełną wydajność w już 10-15 minut;
  • czyste źródło ciepła – nie ma popiołu, kurzu i innych zanieczyszczeń;
  • nie trzeba likwidować starego ogrzewania, mogą one z powodzeniem współpracować;
  • brak zagrożenia wyciekiem, ulatnianiem się szkodliwych związków, brak ryzyka zaprószenia ognia;
  • wydajne i równomierne rozprowadzanie ciepła;
  • bezproblemowy montaż także w starszych budynkach, nawet w 100 letnich kamienicach;
  • brak wysuszania powietrza w pomieszczeniach;
  • może pracować jako główne lub dodatkowe źródło ciepła;
  • zapobiega rozwojowi grzybów (skuteczne osuszanie ścian w przypadku występowania wilgoci);
  • niski koszt instalacji w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania;
  • nie można się oparzyć panelem grzewczym (ciepło czuć już od 50 do 100 cm od panelu). Co prawda panel jest gorący, ale to tak jak kubek z bardzo ciepłą kawą lub herbatą;
  • ekologiczne rozwiązanie (szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką);
  • możliwość inteligentnego sterowania ogrzewaniem (każde pomieszczenie ma osobny termostat programowalny, programowanie włączania i wyłączania w konkretne dni i godziny);
  • nie trzeba budować komina;
  • bezpieczny dla alergików i osób chorych na astmę (brak wzbijania kurzu spowodowanego cyrkulacją ogrzewanego powietrza);
  • ułatwia aranżację pomieszczeń (panele grzewcze dostępne w różnej formie i stylu, mogą stanowić element dekoracyjny);
  • cicha praca;
  • wysoka trwałość i brak potrzeby serwisowania (szczególnie w przypadku systemu opartego na panelach grzewczych);
  • bezobsługowe ogrzewanie – bez noszenia węgla, czyszczenia pieca, komina, zamawiania i szukania opału, szukania serwisanta do przeglądu kotła i komina;
  • brak centralnej jednostki ogrzewania – w razie jakiejkolwiek awarii nie tracimy ogrzewania w całym budynku, tylko ewentualnie w jednym pomieszczeniu. Pozostałe pomieszczenia dalej działają niezależnie.
 
Wady ogrzewania podczerwienią to:
  • niska efektywność przy słabo ocieplonym, bardzo zawilgoconym budynku (chociaż to się dotyczy praktycznie każdego ogrzewania);
  • brak możliwości ogrzewania wody (do tego celu wymagane jest drugie źródło ciepła, najczęściej bojler lub przepływowy ogrzewacz wody);
  • może wymagać dostosowania instalacji elektrycznej (przeważnie w starych budynkach);
  • brak działania po odłączeniu zasilania (chociaż w XXI wieku prądu do działania potrzebuje praktycznie każdy nowoczesny system ogrzewania).

Zastosowanie ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie na podczerwień ma szerokie zastosowanie. Szczególnie dobrze sprawdza się w energooszczędnym i nowoczesnym budownictwie. Taki system ogrzewania jest idealny również wszędzie tam, gdzie poszukiwane jest bezobsługowe, komfortowe źródło ciepła lub nie ma możliwości podłączenia ciepła systemowego.
Ogrzewanie podczerwienią stosowane jest w różnych miejscach i do różnych celów, ale jego podstawowa funkcja to ogrzewanie pomieszczeń i ludzi, którzy się w nich znajdują. Nadają się do tego przede wszystkim panele grzewcze, montowane na suficie lub na ścianie, ogrzewając biura lub domy jako podstawowy system grzewczy.
Ogrzewanie na podczerwień sprawdza się bardzo dobrze również na tarasach, w halach, magazynach, restauracjach (także w ogródkach), saunach, a nawet w galeriach handlowych. Panele grzewcze na podczerwień wykorzystuje się ponadto w hodowli zwierząt i roślin (np. w szklarniach). Szerokie zastosowanie takich rozwiązań grzewczych wynika przede wszystkim z uniwersalności ogrzewania na podczerwień, łatwości montażu i niezawodności systemu.
 

Koszty ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień należy do najtańszych i najefektywniejszych rozwiązań. Może to wydawać się nieco dziwne, ponieważ ogrzewanie elektryczne zwykle nie kojarzy się z tanim systemem bez względu na to, czy ma ogrzewać dom, czy biuro. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że surowce kopalne stają się coraz droższe (np. węgiel, ekogroszek, pellet, gaz, olej opałowy), a do tego kładzie się coraz większy nacisk na kwestie ekologiczne. W tym kontekście ogrzewanie podczerwienią jest dość atrakcyjną alternatywą.
Ogrzewanie elektryczne było bardzo drogie przed laty, gdy bazowano głównie na tradycyjnych grzejnikach konwektorowych zasilanych prądem. Z takim rozwiązaniem nie ma nic wspólnego nowoczesne ogrzewanie na podczerwień. To zupełnie inna technologia. W przypadku ogrzewania podczerwienią w pierwszej kolejności nie podgrzewa się powietrza, nie ma dużych strat ciepła, a do tego stosowane jest precyzyjne sterowanie za pomocą termostatów, zdalne sterowanie, wyłączniki czasowe itp. To wszystko oznacza, że panele grzewcze na podczerwień nie pobierają prądu w sposób ciągły. Szacuje się, przy odpowiednim doborze mocy ogrzewanie pracuje pełną mocą łącznie średnio 3-4 godziny na dobę w sezonie grzewczym.
Koszt ogrzewania podczerwienią zależy od takich kwestii jak:
  • ocieplenie budynku;
  • szczelność okien i drzwi;
  • poziom ustawionej temperatury maksymalnej;
  • wielkość powierzchni do ogrzania;
  • rozmieszczenie ogrzewania – miejsca montażu panel i termostatów;
  • moc paneli grzewczych.
Szacuje się, że średni koszt ogrzewania na podczerwień wynosi miesięcznie 5 zł/m2. Aby zatem ogrzać mieszkanie o powierzchni 50 m2, wydamy na to około 250 zł miesięcznie, a ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 będzie kosztowało około 750 zł miesięcznie [^1]. To kwoty porównywalne z najbardziej ekonomicznymi źródłami ciepła.
 

Panele grzewcze na podczerwień z fotowoltaiką

Wyżej wymienione koszty ogrzewania na podczerwień nie są duże w porównaniu z innymi źródłami ciepła, a szczególnie w porównaniu z ogrzewaniem domu kotłem węglowym (około 1039 zł miesięcznie w przypadku domu 150 m2 [^2]). Panele grzewcze na podczerwień mają jeszcze tę istotną zaletę, że można je zasilać z instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku koszty ogrzewania mogą spaść jeszcze bardziej, niekiedy nawet do zera.
Panele fotowoltaiczne zamieniają darmową energię promieni słonecznych na energię elektryczną. W takiej instalacji, obok paneli PV, istotną funkcję pełni falownik (inwerter), który zamienia prąd stały produkowane przez fotowoltaikę na prąd przemienny (potrzebny do zasilania urządzeń w domu). Taka instalacja PV może z powodzeniem zasilać również panele grzewcze na podczerwień. Oczywiście konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, w czym pomoże projektant takiej instalacji. Panele PV nie tylko zbilansują wydatki, które wiążą się z użytkowaniem ogrzewania podczerwienią, ale przy odpowiednim rodzaju instalacji PV zapewnią pracę paneli grzewczych w czasie braku zasilania z sieci elektroenergetycznej. Korzyść jest zatem podwójna.

Moc paneli grzewczych na podczerwień – jak dobrać?

Aby ogrzewanie na podczerwień spełniło swoje zadanie i efektywnie ogrzewało pomieszczenia, konieczne jest właściwe dobranie mocy paneli grzewczych. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień izolacji budynku, wielkość przestrzeni do ogrzania, oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniach i rodzaj pomieszczenia (np. łazienka, salon). Przy doborze mocy istotne jest także to, czy ogrzewanie na podczerwień będzie podstawowym ogrzewaniem, czy uzupełniającym.
Przyjmuje się najczęściej, że zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi optymalnie od 30 do 35 W na 1 m3 pomieszczenia. Natomiast w przypadku budynków mających wysoką termoizolację i wysokość pomieszczeń do 2,5 m może być mniej. Przy bardzo słabej termoizolacji budynku te wartości mogą być nawet o połowę wyższe.
Producenci paneli grzewczych często podają orientacyjną moc dla poszczególnych pomieszczeń. Największa moc promienników podczerwieni zalecana jest dla łazienki – około 40 W/m3. W salonie i pokoju dziecięcym to powinno być około 30 W/m3, a dla sypialni – 25 W/m3. W przypadku przedpokoju wystarczy 30 W/m3 [^3]. Jednak to są bardzo orientacyjne wartości – warto skonsultować to z doświadczoną firmą, która zajmuje się montażem tego typu ogrzewania. Jest wiele czynników mających wpływ na dobór mocy inny niż powyższe.

Jakie elementy ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest systemem niezawodnym, efektywnym, a do tego nie wymaga skomplikowanej instalacji i serwisowania oraz ma wysokie walory estetyczne. Solidny, dobrej jakości panel grzewczy składa się z kilku istotnych elementów, które są niezbędne do działania urządzenia:
  • stelaż mocujący pozwalający odpowiednio zamontować urządzenie;
  • bardzo dobra izolacja tyłu grzejnika – wysokiej jakości panel grzewczy przy dłuższym rozgrzewaniu osiąga 30-35 stopni Celsjusza (na przykład panele eco partner);
  • element grzejny – najczęściej wykonany z pochodnej węgla, np. grafit;
  • odpowiednia powłoka na froncie panelu grzewczego – najbardziej wydajne panele mają delikatnie chropowatą powierzchnię, która zwiększa powierzchnię grzewczą panelu. W skrócie w tym samym czasie, przy tej samej mocy oddaje więcej ciepła niż powierzchnia idealnie gładka;
  • specjalna farba na froncie o dużej przenikalności ciepła i odporności na temperaturę.
Panele grzewcze są często zdobione w różny sposób (inny kolor, obrazy ręcznie malowane, nadruk), żeby można ich używać także jako elementy dekoracyjne lub elementy aranżacji danego pomieszczenia.
 

Montaż ogrzewania na podczerwień

Jedną z ogromnych zalet elektrycznego ogrzewania na podczerwień jest bardzo łatwy montaż takiego systemu grzewczego. Nie ma konieczności wykonywania żadnych skomplikowanych prac, kucia w ścianach czy robienia nowej wylewki (przy panelach umieszczanych na ścianach). Czasem można samodzielnie podjąć się montażu ogrzewania na podczerwień. Oczywiście zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego montera – w ten sposób inwestor ma pewność, że wszystko zostało zamontowane poprawnie i oszczędza czas, który musiałby przeznaczyć na montaż. Co najważniejsze w tym systemie grzewczym połowa sukcesu to odpowiednie rozmieszczenie ogrzewania – wyspecjalizowana firma może to zapewnić.
Panel grzewczy na podczerwień nie zajmuje dużo miejsca, więc doskonale sprawdzą się nawet w małym mieszkaniu lub domu. Do tego można wybrać taki jego wzór czy kolor, jaki będzie odpowiadał inwestorowi i będzie pasował do aranżacji pomieszczenia. Nierzadko panele grzewcze są produkowane w formie obrazów, które można zawiesić na ścianie. Nie trzeba ani budować komina, ani przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Nie ma również konieczności tworzenia dokumentacji związanej z ogrzewaniem na podczerwień, jak ma to miejsce np. w przypadku kotła gazowego. Należy zwrócić uwagę przy montażu, żeby panele nie były zasłonięte meblami lub innymi elementami wyposażenia pomieszczenia.

Dofinansowanie ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie na podczerwień nie należy do drogich w zakupie lub instalacji. Warto jednak skorzystać przy tym z dotacji. Można złożyć wniosek w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu „Czyste Powietrze”. Beneficjentowi przysługuje wsparcie przy demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i montażu nowego ogrzewania. Wysokość takiej dopłaty to maksymalnie 20 tys. zł, również w przypadku ogrzewania podczerwienią. Gdy dodatkowo inwestor zamontuje instalację fotowoltaiczną, która pozwoli znacznie obniżyć koszty ogrzewania, wysokość maksymalnej dotacji wzrasta do 25 tys. zł. Można także korzystać z różnych regionalnych programów wspierających mieszkańców w wymianie starych pieców na nowoczesne ogrzewanie.
 
Drożejące paliwa kopalne i coraz silniejsze tendencje ekologiczne sprawiają, że wielu Polaków decyduje się na wymianę źródła ciepła w swoim domu. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest ogrzewanie na podczerwień. Taka inwestycja nie jest kosztowna, a do tego ogrzewanie jest komfortowe, bezobsługowe, bezpieczne i trwałe. Ogrzewanie podczerwienią jest nawet o 30% wydajniejsze od tradycyjnych systemów grzewczych i tańsze niż gaz czy inne źródła, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką.
 
Źródło:
[^1]: http://airductcleaning.pl/ogrzewanie-na-podczerwien-jakie-sa-koszty-miesieczne/
[^2]: https://polskialarmsmogowy.pl/2022/08/pas-sprawdza-ceny-wegiel-spalany-w-kopciuchu-to-najdrozsza-metoda-ogrzewania/

 



« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy