Blog

Najbardziej opłacalne ogrzewanie domu
Najbardziej opłacalne ogrzewanie domu

Najbardziej opłacalne ogrzewanie domu

| Michał Kowalski

Jakie ogrzewanie domu wybrać, żeby było najbardziej opłacalne?


Na rynku można znaleźć różne rozwiązania, dlatego każdy właściciel domu może bez problemu wybrać taki system grzewczy, jaki mu najbardziej odpowiada. Co oznacza jednak, że jakieś ogrzewanie domu jest najbardziej opłacalne?


W czasie ostatniego sezonu grzewczego bardzo wielu Polaków borykało się z problemem zakupu paliwa do posiadanego w swoim domu źródła ciepła. To pokazuje, że na kwestie ogrzewania domu trzeba spojrzeć kompleksowo. Paliwo, które dotąd było najtańsze na rynku, może okazać się nagle jednym z najdroższych lub trudno dostępnym (np. przypadek węgla). Na koszty ogrzewania należy zatem spojrzeć zarówno pod kątem ceny zakupu paliwa, jak i jego efektywności w ogrzewaniu domu. Coraz istotniejsze są także kwestie ekologiczne, niezawodność i komfort obsługi systemu grzewczego. Nie można zapomnieć oczywiście również o kosztach zakupu i instalacji danego źródła ciepła, ewentualne wymagane przeglądy czy serwisowanie, co przecież też generuje koszty.

Ogrzewanie na podczerwień

Zacznijmy od źródeł ciepła, które są związane z energią elektryczną. Potoczne przekonanie jest takie, że ogrzewanie z wykorzystaniem prądu jest drogie. Nie jest to prawda. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest dość wydajne i efektywne. Dzięki termostatom i inteligentnemu sterowaniu pracuje tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, a nie przez cały czas. Do tego można wybierać spośród różnych rozwiązań.

W tym segmencie mocno wyróżnia się ogrzewanie na podczerwień. Jest to dobra alternatywa nie tylko dla innych elektrycznych źródeł ciepła, ale i dla korzystania z innych paliw. Promieniowanie podczerwieni działa w pierwszej kolejności kierunkowo i emituje ciepło, które się rozchodzi w postaci fal ciepła pochłanianych przez elementy stałe – przedmioty, przebywających w pomieszczeniu ludzi i zwierzęta. Najczęściej ogrzewanie na podczerwień jest montowane w postaci paneli na ścianach lub suficie. To ogrzewanie łatwe w montażu. Koszty eksploatacji też nie są duże ze względu na wysoką efektywność promienników podczerwieni. Ponadto tego typu urządzenia mogą współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
Ogrzewanie na podczerwień jest efektywne, ponieważ nie jest tracona energia na ogrzanie powietrza, jak w tradycyjnych rozwiązaniach. Za to pod wpływem fal ciepła nagrzewane są elementy wnętrza (np. ściany, meble), które następnie oddają ciepło. To sprawia, że powietrze nie jest nadmiernie wysuszane, nie ucieka do góry, pozostawiając zimne strefy przy podłodze. Ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne (panel jest po uruchomieniu jest co prawda gorący, ale to bardziej jak kubek bardzo ciepłej kawy lub herbaty, nic nie wycieka, nie ulatnia się) i niezwykle trwałe (odpowiedniej jakości panel grzewczy działa dziesiątki lat bez konserwacji). Nie potrzeba corocznych przeglądów i serwisowania. Takie ogrzewanie nie wymaga montowania rur czy ogrzewania wody, może bardzo dobrze uzupełniać np. ogrzewanie kominkiem.
 

Pompy ciepła

Jednym z popularnych ostatnio rozwiązań jest pompa ciepła do ogrzewania domu. Ze względu na niższe koszty zakupu i instalacji dominuje przede wszystkim powietrzna pompa ciepła. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Taka pompa zasysa powietrze z otoczenia budynku, a do tego wykorzystuje sprężarkę zasilaną energią elektryczną. Niestety, przy niskiej temperaturze na zewnątrz maleje efektywność pompy ciepła i instalacja wymaga dodatkowego dogrzewania grzałką. Zatem wiele zależy od zimy. Jeśli jest bardzo łagodna, to pompa ciepła może dać najniższe wyniki w zużyciu. Przy temperaturach ujemnych za oknem zużycie gwałtownie wzrasta, czasem spotykane są problemy z utrzymaniem temperatury 21stC wewnątrz pomieszczeń. Wymagane serwisowanie (częstotliwość zależna od produktu).

Ogrzewanie gazowe

Kolejna opcja to ogrzewanie gazem ziemnym. To wygodne i w pełni zautomatyzowane źródło ciepła. Kotły gazowe nie zajmują dużo miejsca, są kompaktowe, nie trzeba dla nich wydzielać osobnej kotłowni. Na rynku dostępne są tradycyjne kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, znacznie efektywniejsze kotły kondensacyjne lub najnowszej generacji kotły pulsacyjne (zużycie gazu mniejsze nawet o 40% w porównaniu do kotłów tradycyjnych). Niestety, nie wszędzie dostępna jest sieć gazowa. Wtedy alternatywą może być ogrzewanie na gaz płynny LPG. Warto też pamiętać, że gaz jest paliwem kopalnianym, od którego powoli się odchodzi, co powoli zaczyna podważać opłacalność montowania takiego ogrzewania. Wymagane też coroczne przeglądy kotła i komina.

Paliwa stałe

Wiele źródeł ogrzewania domu zasilanych jest paliwem stałym. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście węgiel kamienny. Do tego w wielu domach stosuje się już ogrzewanie ekogroszkiem. Ponadto paliwem stałym może być również pellet, brykiet, drewno w kawałkach lub granulat z odpadów drzewnych. Wykorzystuje się tu kotły komorowe (górne spalanie), kotły zasypowe (dolne spalanie) – również w wersji zautomatyzowanej oraz kotły zgazowujące na drewno lub biomasę. Wymagane coroczne przeglądy komina.

Ogrzewanie domu – jakie koszty?

Aby ocenić, czy konkretne źródło ogrzewania domu jest rzeczywiście opłacalne, trzeba przeanalizować różne aspekty tego systemu grzewczego. Pierwsza kwestia to koszt zakupu i instalacji danego źródła ciepła. Grzejnik elektryczny konwekcyjny można już kupić za 200 zł. Porządny panel na podczerwień do całorocznego to wydatek co najmniej 800-1500zł. Inne rozwiązania to piece elektryczne CO (od 2 tys. zł) i akumulacyjne (od 800 zł). Powietrzna pompa ciepła to wydatek ok. 30 tys. zł, a gruntową pompę ciepła można kupić za ok. 44 tys. zł. Jeśli chcemy do tego podłączyć fotowoltaikę, trzeba doliczyć kolejne 20-25 tys. zł. Natomiast ceny kotłów gazowych wahają się od 5 do 25 tys. zł. Najtańszy kocioł na paliwo stałe można już kupić za 2 tys. zł, podobnie jak wkład do kominków z płaszczem wodnym.
Kolejna ważna kwestia to roczne koszty eksploatacji. Palenie pelletem może kosztować rocznie 11 140 zł, eksploatacja kotła węglowego to nawet 9 660 zł rocznie, niewiele mniej trzeba zapłacić za ogrzewanie kawałkami drewna (9 070 zł). W przypadku kotła na gaz płynny wydamy rocznie nawet 8 560 zł, grzanie kotłem elektrycznym to wydatek 7 720 zł, a kotłem na gaz ziemny (kocioł kondensacyjny) – 4 640 zł. Jeśli dom będzie ogrzewany najpopularniejszą ostatnio powietrzną pompą ciepła, koszt ogrzewania wyniesie rocznie 2 680 zł (ogrzewanie podłogowe) lub 3 430 zł (grzejniki) [^1]. W przypadku ogrzewania na podczerwień roczny koszt to 3 000 zł [^2].

Jakie jest najbardziej opłacalne ogrzewanie domu?

Jak widać z powyższego zestawienia roczne koszty ogrzewania domu w przypadku pompy ciepła i paneli na podczerwień są podobne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszt zakupu pompy ciepła jest o wiele wyższy. Do tego przy bardzo niskich temperaturach ogrzewanie pompą ciepła jest mniej efektywne. W tej sytuacji ogrzewanie na podczerwień jest bardzo dobrym wyborem. Koszt zakupu promienników podczerwieni nie jest wysoki, instalacja jest łatwa i szybka, nie trzeba kuć ani budować komina. Takie ogrzewanie jest niezwykle efektywne i wydajne. Do ogrzania 10 m2 w nowym i ciepłym budownictwie niejednokrotnie wystarczy już 650 W mocy, podczas gdy tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne wymaga nawet 2000 W. Ogrzewanie na podczerwień szybko i równomiernie ogrzewa pomieszczenie, a do tego można je połączyć z fotowoltaiką. Takie ogrzewanie może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła. Sprawdzi się nie tylko w nowych, ale i w starych domach.
Jeśli ktoś się zastanawia, czym ogrzewać dom, musi wziąć pod uwagę wiele aspektów, zanim podejmie decyzję. Analiza kosztów zakupu, instalacji i eksploatacji czy późniejszego serwisowania, trwałości pokazuje, że najbardziej opłacalna opcja to ogrzewanie na podczerwień – nowoczesne, bezpieczne, niezwykle efektywne i bardzo łatwe w montażu.

Źródła:
[^1]: https://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/
[^2]: https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ogrzewanie-na-podczerwien/« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy