Blog
Jesteś tu:   Strona główna   /   Blog

Ogrzewanie na podczerwień i inne rodzaje ogrzewania - jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie?Rosnące koszty ogrzewania domu stają się dla wielu z nas poważnym wyzwaniem. Poznaj ogrzewanie na podczerwień – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie, które może wywrócić Twoje rachunki do góry nogami.


W obliczu dynamicznie rosnących cen surowców wielu z nas czuje presję związaną z rosnącymi opłatami za ogrzewanie. Tradycyjne metody mogą wkrótce stać się nie tylko mało ekonomiczne, ale także nieefektywne. W tym kontekście poszukiwanie alternatywnych i bardziej oszczędnych sposobów ogrzewania naszych domów staje się nie tylko mądrym, ale i koniecznym krokiem. Czy ogrzewanie na podczerwień może być odpowiedzią na te wyzwania?

Ogrzewanie na podczerwień – nowoczesna alternatywa

W dobie narastających wyzwań związanych z kosztami ogrzewania coraz więcej osób zwraca uwagę na innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień, które zdobywa uznanie zarówno wśród specjalistów, jak i właścicieli domów.

Przede wszystkim wyróżnia się ono prostotą i szybkością instalacji. Nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych i czasochłonnych prac budowlanych, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uniknąć kłopotliwych remontów. Wystarczy drobna instalacja elektryczna lub dostosowanie już istniejącej do potrzeb ogrzewania. W dodatku, zastosowanie tej technologii pozwala na oszczędność energii sięgającą nawet 30% w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła. Dzięki tej technologii na każdej wysokości jest zbliżona temperatura. Do tego panele grzewcze można łatwo zasilać z wykorzystaniem energii słonecznej za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych. To oznacza nie tylko mniejsze rachunki za prąd, ale także świadome i odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych.

Porównując koszty ogrzewania na podczerwień z innymi dostępnymi rozwiązaniami, zauważymy jego konkurencyjność. W dłuższej perspektywie są one niższe niż przy użyciu gazu czy nawet niektórych pomp ciepła. Ponadto ogrzewanie na podczerwień sprawdza się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w tych starszych.

Jak działają panele grzewcze na podczerwień?

Wspomnienie promieniowania słonecznego przywołuje w nas myśli ciepłych dniach, kiedy słońce delikatnie ogrzewa naszą skórę. W rzeczywistości działanie paneli grzewczych na podczerwień jest podobne do tego naturalnego procesu. Podobnie jak słońce, panele emitują promienie, które skutecznie przekształcają energię w ciepło, ale w sposób bardziej skoncentrowany i celowy.

Kluczem do ich skuteczności jest bezpośredni kontakt z elementami wnętrza. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które ogrzewają najpierw powietrze (uciekające od razu do góry), panele na podczerwień działają, ogrzewając najpierw elementy stałe, takie jak meble, ściany, podłogi i inne elementy wnętrza. Te przedmioty, nagrzewając się, ogrzewają też powietrze – jest zatem tak samo ciepło i przyjemnie jak w każdym innym ogrzewaniu.

Korzyści płynące z takiego rozwiązania są liczne. Przede wszystkim mamy do czynienia z równomierną temperaturą w całym pomieszczeniu – nie przegrzewamy powietrza pod sufitem. Ponadto panele grzewcze mogą bardzo dobrze współpracować z innymi systemami ogrzewania, takimi jak kominki.

Inne rodzaje ogrzewania a ich wpływ na opłaty

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele różnych sposobów ogrzewania naszych domów. Wybór odpowiedniej metody może wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo i co najważniejsze, na opłaty związane z ogrzewaniem. Przyjrzyjmy się kilku popularnym opcjom dostępnym na rynku, alternatywnych dla ogrzewania na podczerwień, aby lepiej zrozumieć ich zalety i wady.

Ogrzewanie gazowe zasilane jest piecem gazowym pracującym na gazie ziemnym lub gazie propan-butan. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić szybkie nagrzewanie pomieszczeń i często niższe opłaty w porównaniu z innymi paliwami (szczególnie w przypadku gazu z sieci, gaz z butli to już różnie bywa z kosztami). Niestety są i wady, do których można zaliczyć ryzyko ulatniania się gazu i potencjalnych wycieków, a do tego często dochodzi do zmian cen gazu, co może negatywnie wpłynąć na koszty eksploatacji. Mimo stosunkowo niskich kosztów eksploatacji, początkowa inwestycja jest spora, a co roku czekają nas koszty przeglądów kotła i komina.

Inne rozwiązanie to pompy ciepła – nowoczesne urządzenia, które przekształcają ciepło z ziemi lub powietrza na ciepło wykorzystywane w domu. Zalety takiego źródła ciepła to wysoka wydajność i niskie koszty eksploatacji, gdy dom jest dobrze izolowany. Warto także wymienić oszczędność energii dzięki odzyskiwaniu ciepła. Pompa ciepła to jednak wysoki koszt instalacji, a do tego często wymaga dodatkowego źródła ciepła, gdy na zewnątrz jest duży mróz. Wymaga też corocznych przeglądów – koszt kilkuset złotych rocznie. Rzeczywista żywotność tego urządzenia szacowana jest na ok 15 lat.

Ogrzewanie elektryczne od dawna jest używane w wielu domach jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Jednak w ostatnich latach, dzięki postępom technologicznym, ogrzewanie na podczerwień stało się popularną i wydajną formą ogrzewania elektrycznego. Tradycyjne ogrzewanie elektryczne to często wysokie koszty, a do tego może powodować nadmierne wysuszanie powietrza i ogrzewa pomieszczenie nierównomiernie – ciepłe powietrze ucieka pod sufit. Do tego dochodzi nieprecyzyjne sterowanie – zwykle są to wbudowane termostaty. Tymczasem ogrzewanie na podczerwień jest energooszczędne, trwałe i równomiernie rozprowadza ciepło.

Ogrzewanie domu to jedno z kluczowych zagadnień, zwłaszcza w obliczu rosnących cen surowców i opłat za energię. Z analizy różnych metod ogrzewania wynika, że nowoczesne technologie, takie jak panele grzewcze na podczerwień, stają się coraz bardziej atrakcyjne. Nie tylko ze względu na ich wydajność energetyczną, ale również komfort użytkowania, równomierne rozprowadzenie ciepła i długi okres eksploatacji. Chociaż tradycyjne systemy grzewcze mają swoje zalety, warto rozważyć inwestycję w technologię na podczerwień, aby w dłuższej perspektywie cieszyć się niższymi rachunkami i wyższym komfortem.

?« Wróć

Skontaktuj się z nami

Zostaw nam dane kontaktowe skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy