Blog


Ogrzewanie domu

Efektywne ogrzewanie domu jednorodzinnego to podstawa naszego zdrowia, oszczędności oraz komfortu termicznego. Większość wydatków w okresie zimowym jest ściśle związana z kosztami ogrzewania domu. Wybór odpowiedniego paliwa oraz urządzenia nie jest jednak taki prosty i może sprawiać wiele trudności. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ogrzewania domu? Jaka instalacja grzewcza jest najlepsza? A może warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne i promienniki podczerwieni?

Ciepły dom

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których przeznaczeniem jest ogrzewanie domu. W ofertach producentów możemy zobaczyć piece na pellet i węgiel, kotły akumulacyjne czy też systemy ogrzewania energią elektryczną. Jak widać, różnią się one między sobą przede wszystkim paliwem, które wytwarza ciepło. Ponadto koszty eksploatacji w przypadku różnych instalacji także będą inne, a różnice mogą niekiedy być naprawdę duże.

Ogrzewanie to najkosztowniejsza instalacja ze wszystkich, jakie prowadzone są w domu zarówno pod względem kosztów inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Na dodatek nie da się mówić o komforcie, jeśli ogrzewanie domu działa źle, albo jest uciążliwe w obsłudze. A trzeba także pamiętać, że sezon grzewczy w naszym kraju to około pół roku. Oferowane systemy grzewcze są tak różne, jak różne bywają budynki i ich właściciele. Jedni zachwycają się ogrzewaniem podłogowym, inni natomiast koniecznie muszą mieć w sypialni puszysty dywan, ale w przypadku tego sposobu ogrzewania, nie będzie ono wydajne. Rozwiązań nie brakuje, wszystkie mają swoje wady i zalety, ale koniec końców to ich wydajność ma największe znaczenie. Nie można także wybierać instalacji takiej samej jak sąsiad, bo skąd pewność, że u nas się sprawdzi? Wybór systemu grzewczego to decyzja, która musi być przemyślana i najlepiej już na etapie budowy domu.

Wybór ogrzewania domu jednorodzinnego

Warto, aby przed wyborem skorzystać z usług bezpłatnej wyceny dostępnej w firmach zajmujących się montażem instalacji ogrzewania domów jednorodzinnych.  Korzystanie z usług specjalisty nie tylko pozwala na łatwiejsze zorientowanie się na rynku, jaki system grzewczy będzie najlepszy do ogrzewania domu, ale także uniknięcie zakupu niedopasowanej instalacji. W przypadku ogrzewania na podczerwień bardzo łatwo można wyliczyć koszt instalacji i montażu. Wystarczy powierzchnia każdego pomieszczenia, informacje dotyczące okien, drzwi, ocieplenia. Na tej podstawie przygotowywana jest wycena. Nie ma potrzeby oglądania obiektu. A dzięki temu możliwa jest precyzyjna kalkulacja kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego.

Odpowiednia temperatura w domu zależna jest od indywidualnych preferencji każdej osoby i jej stanu zdrowia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie powinna ona zbyt mocno odchylać się od normy, która wynosi 18-22 stopnie Celsjusza. Utrzymanie takiej wartości gwarantuje dobre samopoczucie domownikom, a także nie wywołuje skrajnych odczuć przegrzania lub wychłodzenia. Należy jednak pamiętać, że ogrzewanie domu to tylko z pozoru błahostka, ponieważ nieumiejętny dobór paliwa, zła częstotliwość podkładania, czy też nieodpowiednia moc urządzenia, sprawi, że koszty ogrzewania będą wysokie, ale komfort cieplny nie będzie odczuwalny. Decydując się na zakup nowego urządzenia, warto dokładnie przeczytać jego specyfikację, instrukcję obsługi i zalecenia producenta, dzięki czemu będzie można efektywniej wykorzystać system grzewczy.

Rodzaje ogrzewania

W zależności od wybranego rodzaju ogrzewania, urządzenia i paliwa do niego, instalacje grzewcze można podzielić na:

  • urządzenia na paliwa stałe - drewno, pellet, węgiel, ekogroszek,
  • ogrzewanie gazowe - system centralnego ogrzewania gazem ziemnym, na który składają się kotły zwykłe i kondensacyjne, jak i dużo droższe w eksploatacji zasilane gazem propan – butan
  • pompy ciepła - pompa ciepła gruntowa, wodna, powietrzna i powietrzno-wodna
  • ogrzewanie olejowe - kocioł kondensacyjny, konwencjonalny oraz jedno i dwufunkcyjny
  • ogrzewanie z wykorzystanie energii elektrycznej - korzystanie z podczerwieni, paneli cieplnych i grzejników elektrycznych
  • ogrzewanie hybrydowe - łączy w sobie dwie technologie, na przykład kocioł na gaz ziemny oraz pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne zasilane przydomową instalacją fotowoltaiczną
  • ogniwa paliwowe i mikrokogeneracje - technologia mikrokogeneracji polega na równoczesnym produkowani energii elektrycznej i cieplnej. Do zasilania urządzeń można wykorzystać gaz, węgiel lub biomasę

 

Każde wymienione źródło ciepła ma swoje wady i zalety. Użytkowników jednak najbardziej interesują koszty, jakie mogą dane urządzenia generować. To jak drogie będzie ogrzewanie, zależne jest od wielu czynników. Ponadto wpływ na to mają także przyzwyczajenia i nawyki domowników związane z podkładaniem i jego parametrami. W zależności od instalacji, taryf, nominalnej sprawności urządzenia oraz izolacyjności budynku koszty ogrzewania będą się różnić.

Najczęściej w Polsce ogrzewa się gazem ziemnym, którego zaletą jest brak konieczności ciągłego dokładania paliwa, a także możliwość utrzymania stałej temperatury w całym domu. Piece na takie paliwa jak węgiel, pellet, czy ekogroszek to kolejne popularne źródło ciepła. Największym ich minusem jest konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni na ustawienie kotła. Mimo wielu aspektów przemawiających za wyborem elektrycznego ogrzewania nadal jest ono mało popularne w polskich domach. Wiele osób obawia się kosztów ogrzewania oraz montażu instalacji, jednak w rzeczywistości wykorzystywanie energii elektrycznej, jako paliwo generujące ciepło w domu niesie ze sobą wiele dobrego. Większość nowoczesnych urządzeń można sterować zdalnie, a także podłączyć do domowej elektrowni, którą są panele fotowoltaiczne. W ten sposób otrzymuje się ciepło, które wytwarzane jest praktycznie za darmo. Nie potrzeba przy tym żadnego kotła, drewno czy węgiel nie brudzą pomieszczeń, a efektywność ogrzewania elektrycznego jest na bardzo wysokim poziomie.

Czym ogrzewać dom? Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Decydującym wskaźnikiem dla wielu osób podczas wyboru rodzaju ogrzewania jest jego koszt. Nie ma co się oszukiwać, kupowanie ton opału, montaż kotła na paliwo, nieustanne dokładanie do pieca i rozprowadzenie instalacji, zakup pompy ciepła, to koszty, które niekoniecznie muszą być współmierne z wydajnością całego systemu. Więc czym ogrzewać dom, aby koszty nie były wysokie, a efektywność działania urządzeń gwarantowała komfort cieplny wszystkim domownikom?

Ogrzewanie elektryczne to obecnie najbardziej i najszybciej rozwijany sposób ogrzewania domu. W tym przypadku nie jest wykorzystywane paliwo stałe, gaz płynny. Energia niezbędna do wytwarzania ciepła płynie wprost z sieci energetycznej. Elektryczne ogrzewanie, mimo że uchodzi za drogie, to w rzeczywistości bywa najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Wśród wszystkich instalacji do wytwarzania ciepła coraz częściej wymienia się panele na podczerwień i nic w tym dziwnego, ponieważ koszty ich eksploatacji są niskie, a technologia jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także osobom borykającym się z alergiami.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Emisja ciepła podczerwonego odbywa się poprzez promieniowanie. Niegdyś piece kaflowe również działały na zasadzie oddawania ciepła do otoczenia i tak samo jest z promieniowaniem podczerwonym. Ciepło, które dostarczane jest w postaci fal podczerwieni, zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu może stworzyć się optymalny klimat. Co istotne fale podczerwone nie ogrzewają powietrza, a jedynie przedmioty, które znajdują się we wnętrzu. A efekt końcowy jest taki, że przedmioty oddają ciepło do powietrza. Dzięki temu powietrze nie jest tak bardzo przegrzane.  Instalacja panelu jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczy go zawiesić na suficie i podłączyć do energii elektrycznej.

Panele emitujące fale podczerwieni charakteryzują zalety, których na próżno szukać w przypadku standardowego ogrzewania na paliwo stałe. Przede wszystkim, aby ogrzać dom, nie jest potrzebny gaz, drewno, czy inne paliwa stałe. Ciepło wytwarzane przez urządzenia odczuwalne jest w bardzo krótkim czasie, ale co najważniejsze - cały proces wpływa korzystnie na zdrowie domowników. Podczas eksploatacji sprzętów dochodzi do ogrzewania przedmiotów w pomieszczeniu, to znaczy ścian, obrazów, a nawet osób, które przebywają w nim. Nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, a więc nie unosi się do góry kurz, który dla alergików jest prawdziwą zmorą.

Ponadto ogrzewanie na podczerwień jest znacznie tańsze niż pompa, czy kocioł. Warto także zaznaczyć temperatura odczuwalna w domu jest wyższa nawet o 1-2 stopnie od faktycznej, co również przekłada się w konkretny sposób na koszt eksploatacji.



« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy