Blog

Jakie ogrzewanie domu?
Jakie ogrzewanie domu?

Jakie ogrzewanie domu?

| Michał Kowalski

Decyzja, czym ogrzewać dom, należy do jednych z ważniejszych, jaką musi podjąć właściciel nieruchomości.


W przypadku domu jednorodzinnego do wyboru jest bardzo wiele rozwiązań. Wyjaśniamy, jakie ogrzewanie domu jest korzystne i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny rodzaj ogrzewania.
Kwestia ogrzewania domu jednorodzinnego, ale i mieszkania stała się w ostatnich miesiącach wyjątkowo drażliwa i trudna. Ceny surowców energetycznych mocno wzrastały w ostatnim czasie i zapewne to się szybko nie zmieni. W tym kontekście pytanie, jakie ogrzewanie domu jest najkorzystniejsze, staje się niezwykle istotne. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że koszty utrzymania gospodarstwa domowego pochłaniają niemal 19% budżetu przeciętnej rodziny, a w tych kosztach duży procent stanowią wydatki na nośniki energii i ciepła [^1]. Nic dziwnego, że w tej sytuacji kluczowe znaczenie ma znalezienie najkorzystniejszego ogrzewania domu.

System grzewczy – co wziąć pod uwagę?

Sposób ogrzewania domu ma wpływ na komfort mieszkania i na domowy budżet. To oznacza, że ogrzewanie do domu musi zostać wybrane starannie, nie może być przypadkową decyzją. Jest to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących domu czy mieszkania. Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. To przede wszystkim koszty ogrzewania domu (koszty eksploatacji). Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę możliwości finansowe użytkowników domu, a z drugiej fakt, że ceny surowców mocno wzrastały w ostatnich miesiącach i zapewne będzie tak przez kolejne lata. Przy czym niektóre nośniki energii wzrosły bardziej niż inne (np. gaz ziemny, węgiel). Należy zatem postawić na źródło ciepła, które nie będzie generowało dużych kosztów.
Ogrzewanie do domu musi także uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz lokalne warunki (np. brak możliwości przyłączenia do instalacji gazu ziemnego). Trzeba uwzględnić również koszt wykonania instalacji, koszt zakupu i montażu źródła ciepła. Ważne jest zapotrzebowanie budynku na ciepło, ocieplenie domu lub jego brak, czy sposób ogrzewania jest przyjazny środowisku (kwestie ekologiczne są coraz ważniejsze). Nie bez znaczenia jest także komfort użytkowania ogrzewania i stopień jego automatyzacji.

Rodzaje ogrzewania domu

Aby wybór ogrzewania był naprawdę świadomy, trzeba wyjaśnić, jakie systemy grzewcze są dostępne dla gospodarstw domowych. Opcji jest kilka. Każde rozwiązanie ma zalety i wady, dlatego trzeba je poznać przed podjęciem decyzji. Najczęściej pierwszą kwestią jest decyzja, czy w domu wybrać grzejniki ścienne, ogrzewanie podłogowe, a może postawić na większą swobodę związaną z ogrzewaniem elektrycznym.

Grzejniki ścienne

W przypadku centralnego ogrzewania domu popularnym rozwiązaniem są grzejniki ścienne. Przystosowane są do różnych źródeł ciepła, mogą współpracować z różnymi kotłami. Instalacja z grzejnikami jest projektowana do zasilania wodą o dość wysokiej temperaturze (np. 70°C), a kaloryfery wymagają powieszenia na ścianach, co ogranicza niekiedy możliwości aranżacyjne pomieszczenia. Grzejniki nagrzewają powietrze, które w pierwszej kolejności ucieknie pod sufit, czyli trzeba dostarczyć więcej ciepła, żeby skutecznie ogrzać pokój.

Ogrzewanie podłogowe

Często toczy się spór, czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe, czy ogrzewanie domu kaloryferami. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ogrzewanie podłogowe wymaga więcej prac remontowych. Do tego jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Zwykle temperatura zasilania nie przekracza 40°C. To oznacza, że przy ogrzewaniu podłogowym można zdecydować się na montaż np. pompy ciepła, która nie generuje tak wysokiej temperatury, jaka byłaby potrzebna do kaloryferów (może ją osiągnąć przy dużo wyższych kosztach eksploatacyjnych pompy). Zasilanie podłogówki kotłem węglowym wymaga dodatkowego układu mieszającego, który obniży temperaturę wody. Do tego dochodzi znacznie większa bezwładność cieplna, czas reakcji na podniesienie/obniżenie temperatury jest tu praktycznie najdłuższy.

Ogrzewanie elektryczne

W przypadku ogrzewania elektrycznego mogą być wykorzystywane zarówno grzejniki ścienne, jak i podłogówka. Dlaczego zatem ogrzewanie energią elektryczną pojawia się w tym miejscu? Wszystko dlatego, że współczesne ogrzewanie elektryczne to bardzo zaawansowane rozwiązania i nie zawsze muszą korzystać z kaloryferów czy ogrzewania podłogowego. Owszem, mogą to być podłączone do prądu grzejniki ścienne czy instalacja podłogowa, może to być również ogrzewanie z pompą ciepła zasilaną z gniazda elektrycznego (najkorzystniej instalować pompę ciepła z fotowoltaiką), ale to przecież niejedyne rozwiązania. Można używać również różnych piecyków i termowentylatorów przenośnych, a także ogrzewania na podczerwień. Zatrzymajmy się nad ostatnią opcją.

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest innowacyjnym rozwiązaniem i bazuje na przemieszczaniu fal elektromagnetycznych. Promienniki podczerwieni można umieszczać dowolnie w różnych miejscach, zyskując ogrzewanie sufitowe, ścienne lub mobilne (przenoszone z miejsca na miejsce, jednak to systemy bardziej na dogrzewanie pomieszczeń niż grzanie całoroczne). Ich działanie można przyrównać do promieniowania słonecznego, zamieniają cały użyty prąd w ciepło. Fale podczerwieni, napotykając przeszkodę, zamieniają się w ciepło i równomiernie ogrzewają pomieszczenie.

Panel grzewczy nagrzewa się jak każdy inny system grzewczy, ale ciepło nie ucieka od razu pod sufit, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych grzejników. Grzeje natomiast kierunkowo, dzięki czemu czujemy ciepło wyraźnie nawet metr przed panelem grzewczym. Do tego z promiennika podczerwieni nic nie wycieka, nie ulatnia się, nie trzeba niczego czyścić, nie trzeba usuwać popiołu. To wszystko sprawia, że ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne, czyste i komfortowe w użytkowaniu. Ponadto taki rodzaj ogrzewania jest bardzo trwały. Nie potrzebuje żadnych konserwacji, żeby sprawnie działać nawet przez kilkadziesiąt lat.

Kolejna zaleta ogrzewania na podczerwień to możliwość pracy zarówno jako główne, jak i pomocnicze źródło ciepła. Do tego nie trzeba wcale likwidować dotychczasowego systemu ogrzewania. Panele na podczerwień mogą również doskonale uzupełniać inne źródła ciepła. Bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w nowych budynkach, jak i w starych domach. Ogrzewanie na podczerwień może również współpracować z instalacją fotowoltaiczną, jeszcze bardziej redukując wydatki na zapewnienie ciepła domownikom.   

Rodzaje paliwa do ogrzewania domu jednorodzinnego

Wybór paliwa do ogrzania domu jednorodzinnego ma istotne znaczenie nie tylko dla komfortu użytkowania systemu grzewczego, ale i dla kosztów ogrzewania.

Gaz ziemny

Ogrzewanie gazowe można znaleźć w wielu polskich domach i mieszkaniach. Nowoczesny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania nie zajmuje dużo miejsca, nie potrzebuje osobnej kotłowni i jest w zasadzie bezobsługowy. W przypadku gazu ziemnego problemem może być jednak dostępność sieci gazowej w miejscu zamieszkania. Do tego w ostatnich miesiącach mocno rosły ceny gazu ziemnego i trudno liczyć na ich spadek w najbliższej przyszłości.

LPG

Alternatywą dla gazu ziemnego może być gaz płynny, czyli LPG. Sprawdzi się tam, gdzie nie ma sieci gazowej. Instalacja taka składa się ze zbiornika umieszczonego na posesji, kotła gazowego i instalacji wewnętrznej (np. kaloryfery). Niestety, rozwiązanie z LPG może wiązać się z wysokimi kosztami inwestycji (wykonanie zewnętrznej instalacji do zbiornika i jego zakup), a o tego nie każdy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na montaż zbiornika LPG. Eksploatacja również zwykle jest wyższa, niż tradycyjny gaz ziemny bezpośrednio z sieci, ponieważ musimy posiłkować się zewnętrznymi dostawcami.

Węgiel

Nadal eksploatacja kotłów węglowych w Polsce jest dość popularna, a szczególnie kotłów z podajnikiem paliwa. To nie to jest jednak rozwiązanie dla każdego. System grzewczy oparty na węglu jest dość uciążliwy – nawet w nowoczesnych kotłach trzeba uzupełniać systematycznie paliwo, usuwać popiół i regularnie czyścić. Do tego wszyscy pamiętają problemy z zakupem węgla w obecnym sezonie grzewczym i jego błyskawicznie rosnącą cenę. Ponadto takie paliwo nie jest ekologiczne, a w starszych piecach emisja zanieczyszczeń może być bardzo duża.

Olej opałowy

Inna opcja to ogrzewanie domu olejem opałowym. Kocioł na takie paliwo zapewnia wysoki komfort termiczny i w zasadzie nie wymaga obsługi, wszystko jest zautomatyzowane. Łatwo również nabyć olej opałowy. Niestety, koszty eksploatacji są dość wysokie. Do tego potrzeba dużo miejsca na zbiornik, w którym będzie przechowywane paliwo.

Drewno i pellet

Dom można ogrzewać również drewnem i pelletem. Drewno w kawałkach spalane jest w piecach bez podajnika lub w kominkach, natomiast pellet wykorzystuje kotły z podajnikiem. Palenie drewnem w kawałkach jest nie tylko nieefektywne, ale i uciążliwe. Również kotły na pellet wymagają systematycznego uzupełniania paliwa. Nie można także zapominać, że w ostatnich miesiącach zarówno drewno opałowe, jak i pellet mocno zdrożały. Kominki z kolei, o ile jeszcze są możliwe do zainstalowania, dobrze się spisują jako system dodatkowy.

Jakie jest najkorzystniejsze ogrzewanie domu?

Jakie jest zatem najtańsze ogrzewanie? Węgiel, gaz, drewno i olej opałowy mocno zdrożały w obecnym sezonie grzewczym i ceny tych paliw będą zapewne jeszcze rosły. Wydaje się, że korzystnym rozwiązaniem mogą być odnawialne źródła energii w połączeniu z pompami ciepła. Nie jest to złe rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że przy bardzo niskich temperaturach pompy ciepła tracą na swojej sprawności, więc dobrze mieć wtedy ogrzewanie hybrydowe (dodatkowe źródło ciepła). Jest to też bardzo wysoki koszt inwestycji – często minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najkorzystniejsze okazuje się ogrzewanie na podczerwień. Nowoczesne panele nie zużywają dużo prądu, nie wymagają dodatkowej skomplikowanej instalacji, przeprowadzenia generalnych remontów. Nie trzeba również likwidować starego ogrzewania i występować o żadne pozwolenia. Ogrzewanie na podczerwień jest nawet 30% wydajniejsze niż tradycyjne systemy grzewcze, jest porównywalne do eksploatacji pomp ciepła. Jest od niej znacznie tańsze, zatem można przyjąć nawet, że inwestująć te różnicę w inwestycji dodatkowo w fotowoltaikę, można mieć ogrzewanie za darmo w cenie pompy ciepła. Aby ogrzać 10 m2 powierzchni, ogrzewanie na podczerwień zużyje ok. 650 W energii, gdy tymczasem tradycyjne ogrzewanie potrzebuje nawet 2000 W.
Wybór odpowiedniego ogrzewania domu ma istotne znaczenie dla komfortu cieplnego, wygody użytkowania i kosztów. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Najkorzystniejszym okazuje się nowoczesne ogrzewanie na podczerwień, które sprawdzi się zarówno w nowych, jak i starych domach.

Źródła:
[^1]: https://subiektywnieofinansach.pl/koszty-utrzymania-mieszkan-polski-lad-dodatek-oslonowy-podwyzki/?



« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy