Blog
Jesteś tu:   Strona główna   /   Blog

Dopłaty do ogrzewania 2022 - czym są dopłaty, komu przysługują?


| Michał Kowalski

Sezon grzewczy już trwa. Niestety, w obecnym czasie kryzysu energetycznego czeka nas szczególnie ostra zima.


Ludzie, którzy z różnych powodów nie przeszli na ekologiczne ogrzewanie, mogą teraz ubiegać się o dofinansowanie do ciepła.

Dopłata do ogrzewania 2022 ma być dostępna dla każdego, bez względu na dochód i w zależności od potrzeby ocieplenia domu czy też mieszkania. Niektórzy otrzymują obniżone stawki, inni jednorazowy dodatek.

Rządowy projekt ustawy chce pogodzić potrzeby gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje mieszkania węglem i innymi zasobami. 

Czym są dopłaty do ogrzewania

Dopłaty do ogrzewania to między innymi jednorazowa pomoc finansowa. Dopłaty do pelletu, drewna, oleju, gazu LPG czy ogrzewania elektrycznego są podobne do ulgi węglowej, przy czym indywidualni odbiorcy otrzymują pomoc w gotówce. Pomoc w ogrzewaniu opłacana jest przez gminę.

Kwoty dopłat dla poszczególnych rodzajów paliw :

- 3000 zł - gdy do ogrzewania mieszkania stosowany jest pellet drzewny.

- 2000 zł - gdy do ogrzewania używa się olej opałowy.

- 1000-1500 zł – gdy do ogrzewania stosuje się ogrzewanie elektryczne,

- 1000 zł - drewno kawałkowe.

- 500 zł - gdy stosuje się gaz LPG.

Jak w praktyce wyglądają dopłaty do ogrzewania?

Jednorazowy dodatek finansowy w wysokości od 500 do 3 tys. zł otrzymają przede wszystkim osoby, które do ogrzewania domu używają między innymi gazu LPG, pelletu drzewnego, oleju opałowego, drewna kawałkowego i co ważne, również ogrzewania elektrycznego.

Zasady przyznawania dodatku są takie same jak w przypadku węgla. Aby się do tego zakwalifikować, wymagane jest przede wszystkim potwierdzenie rejestracji lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków( (CEEB).

Jeśli w domu wielopiętrowym kilka rodzin korzysta z jednej wspólnej kuchenki, to każdej z nich przysługuje dodatek, jeśli jest ona wpisana do CEEB. Proces składania wniosków może wykluczyć z tej pomocy szerokie grupy społeczne, gdyż zdarzają się próby podważenia zasadności wniosku ze względu na braki formalne lub też niekompletne formularze wniosków.

Dopłata do ogrzewania obejmuje przede wszystkim takie źródła ciepła jak:

- Kominek.

- Kocioł na paliwo stałe.

- Kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

- Koza.

- Ogrzewacz powietrza;

- Kocioł olejowy.

- Piecokuchnia.

- Trzon kuchenny.

- Piec kaflowy.

- Ogrzewanie elektryczne na podczerwień.

 

Dopłaty do ogrzewania

W dniu 20 września 2022 r. weszła w życie nowa ustawa dotycząca dopłat do ogrzewania. Tym razem o dopłaty mogą ubiegać się nie tylko osoby spalające węgiel. Do dopłat kwalifikują się także takie źródła paliwa jak na przykład pellet drzewny,  olej opałowy, drewno kawałkowe, LPG, czy też ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Oczywiście kwota dotacji zależy przede wszystkim od posiadanego źródła ciepła. 

?« Wróć

Skontaktuj się z nami

Zostaw nam dane kontaktowe skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy