Blog

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

| Michał Kowalski

Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejsze, co wynika z zalet tego rozwiązania. Przez wielu ekspertów uznawane jest również za najlepszą po słońcu metodę grzewczą.


Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejsze, co wynika z zalet tego rozwiązania. Przez wielu ekspertów uznawane jest również za najlepszą po słońcu metodę grzewczą. Czym jest ogrzewanie na podczerwień? Na jakiej zasadzie działa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest promieniowanie podczerwone?

Zanim przejdziemy do opisu tego, czym jest ogrzewanie na podczerwień oraz na jakiej zasadzie działa warto wyjaśnić najpierw, czym jest sama podczerwień.

Skąd bierze się podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej naturalnym sposobem ogrzewania. Dokładnie w ten sam sposób słońce w słoneczny dzień ogrzewa powietrze i organizm ludzki. Identycznego efektu możemy doświadczyć kiedy staniemy przy ognisku, czy piecu kaflowym. W odległości 1-2 m  od ogniska lub pieca kaflowego, czujemy jak ciepło na nas promieniuje.

Jak działa ogrzewanie podczerwienią w praktyce?

Po zamontowaniu paneli z pomocą profesjonalnej firmy można łatwo i wygodnie sterować ogrzewaniem. Nie dość, że koszt instalacji jest niższy niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, podczerwień sprawia, że komfort termiczny jest nieporównywalnie wyższy. Odczuwalna temperatura może być wyższa nawet o trzy  stopnie od wskaźnika na termometrze. Z drugiej strony, nie należy umniejszać roli kwestii ekologicznej. Ciepło dobiegające ze ściany lub sufitu może znacząco ograniczyć emisje spalin w przeliczeniu na mieszkańca, choć w pomieszczeniu temperatura pozostanie równie komfortowa.

Zastosowanie ogrzewania na podczerwień

Temat ogrzewania podczerwienią bywa kontrowersyjny. Wiele miłośników tradycyjnego ogrzewania nie może się przekonać do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy paneli grzewczych.

Obecnie wiadomo jednak, że panel grzewczy na podczerwień (w odróżnieniu od ogrzewania zasilanego: gazem, eko groszkiem, pelletem, węglem, drewnem) świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, ekologicznych budynkach mieszkalnych. Ogrzewanie pomieszczeń w ten sposób jest wyjątkowo efektywne, ze względu na równomierny rozkład temperatury. Wady ogrzewania tradycyjnego z wykorzystaniem grzejników skupiają się na stratach ciepła. Ma to ogromne znaczenie ze względu na koszty ogrzewania. Zgodnie z zasadą krążenia powietrza, ciepło unosi się pod sufit, a na wysokości, w które zwykle znajdują się mieszkańcy, może być nawet kilka stopni chłodniej. Skutkuje to zimnymi stopami i gorącą głową. W przypadku budowy domu lepiej jest zamontować panel grzewczy na podczerwień, który pozwala na równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Ciepło emitowane przez panele na podczerwień dociera do osób i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu.

Panele grzewcze na podczerwień — zalety

Ogrzewanie na podczerwień wypiera tradycyjne systemy grzewcze ze względu na liczne zalety. Ponadto z uwagi na podwyżki cen gazu o ok. 83%[1] i energii elektrycznej tylko o ok. 37%[2], nasz system ogrzewania na podczerwień ma prawo być tańszy w eksploatacji nawet od ogrzewania gazowego (należy pamiętać, że istotna z punktu widzenia skuteczności ogrzewania jest również izolacja budynku i szczelność pomieszczeń).

Panele na podczerwień to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla alergików. Ze względu na to, że system ogrzewania na podczerwień nie ogrzewa powietrza, kurz i alergeny nie są nieustannie poruszane, tak jak w przypadku gdy w domu zamontowane są tradycyjne grzejniki. Co więcej, ogrzewanie na podczerwień zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

To optymalne rozwiązanie także dla osób silnie zainteresowanych tematem ekologii. Podczerwień znajduje się w czołówce systemów ekologicznego ogrzewania. Minimalizowanie emisji szkodliwych spalin ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, co jest szczególnie widoczne w sezonie grzewczym.

Jedną z zalet wynikających z wybrania ogrzewania na podczerwień jest szeroki wybór rozwiązań estetycznych. Panele tego rodzaju, aby zapewniały odpowiednia ilość ciepła, mogą zostać zamontowane nie tylko w okolicach ściany, lecz także na suficie. To bardzo efektowny sposób.

Ogromną zaletą dla alergików i osób z wrażliwą skórą oraz śluzówka o skłonnościach do nadmiernego wysuszania jest fakt, że takie ogrzewanie nie wysusza powietrza.

Koszt ogrzewania jest niższy, ze względu na fakt, iż jedynie minimalna część ciepła przenosi się wyżej w pomieszczeniu niż mieszkańcy.

Najczęstsze pytania o ogrzewanie na podczerwień

Decydując się na montaż ogrzewania na podczerwień, wiele osób zadaje sobie liczne pytania.

Czy takie ogrzewanie może być wykorzystywane na całej powierzchni domu?

Oczywiście. Ogrzewanie na podczerwień możemy stosować w każdym pomieszczeniu w domu.

Czy można ogrzewać dom dwoma rodzajami ciepła?

Tak, ale nie ma takiej potrzeby. 99% instalacji realizowanych przez nas sprawia, że system ogrzewania na podczerwień jest jednym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym. My, jak i nasi Klienci bez problemu przeżyliśmy mrozy -29st.c, podczas zimy 2009/2010 r.

Czy ogrzewanie na podczerwień wpływa na ogólne samopoczucie?

Nie, jedyną zmianą pozytywną jest mniejszy ruch powietrza, więc kurz nie krąży w powietrzu.

 

Jak dobrać moc ogrzewania na podczerwień do powierzchni?

Panele grzewcze na podczerwień mogą być montowane wszędzie tam, gdzie ogrzewanie gazowe jest nieefektywne, kosztowne lub niemożliwe do zamontowania. Świetnie sprawdzą się zarówno w domowych pomieszczeniach, jak i większych budynkach. Bez trudu ogrzeją pomieszczenie do pożądanej temperatury, zapewniając użytkownikom lub mieszkańcom komfort cieplny.

Ze względu na sposób, w jaki działają panele grzewcze, należy przestrzegać zasady, która zakłada, że jeden metr powierzchni pomieszczenia, generuje zapotrzebowania na moc grzewczą w granicach 80W na metr kwadratowy. Niski pobór energii i niewielkie koszty eksploatacji ogrzewania to niekwestionowane zalety tego rozwiązania.

System ogrzewania podczerwienią — co jest niezbędne?

Stosowanie paneli ogrzewających pomieszczenie podczerwienią jest rozwiązaniem bardzo samowystarczalnym. Nie ma potrzeby przeprowadzania regularnej konserwacji ani dodatkowej pielęgnacji. Każdy panel grzewczy stanowić może efektowny element wystroju, nie tracąc nic ze swojej praktyczności.

Panele grzewcze składają się z kilku elementów:

- obudowy ze stelażem montażowym przeznaczonym do montażu na ścianie lub suficie,

- izolacji tylnej części,

- elementu grzejnego

- sterownika

Każdy z elementów odpowiada w równym stopniu za poprawne działanie całego urządzenia. Pozwala mu pracować efektywnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Niezależnie od tego, czy zostanie zlokalizowany we wnętrzu prywatnego domu, biura czy w przestrzeni innego rodzaju, z pewnością spełni swoje zadanie. Co więcej, w wielu przypadkach możliwe jest nałożenie spersonalizowanej grafiki na powierzchnię zewnętrznej obudowy, tak aby urządzenie w pełni dopasowało się do stylu pomieszczenia.

 

 


[1] Wyliczenia na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 17 grudnia 2021 r. o zatwierdzeniu taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dla odbiorców w gospodarstwach domowych

[2] Wyliczenia na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 17 grudnia 2021 r. o zatwierdzeniu nowych taryf na sprzedaż energii elektrycznej, dla odbiorców w grupie G11« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy